Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Могат ли опаковките на храните да вредят на здравето?

Могат ли опаковките на храните да вредят на здравето?

Могат ли опаковките на храните да вредят на здравето?

Хората, които са възпитани да се отнасят грижливо към здравето си, проверяват съдържанието на храните върху етикетите на стоките в магазина, преди да закупят някой хранителен продукт.

Това е мярка, която може да предпази човек от консумацията на неподходящи храни. Съветът на всички специалисти по здравословно хранене е да не се купува нищо с неустановен произход, тоест без указания върху етикета какво съдържа.

Покрай тези мерки хората почти никога не си задават и друг въпрос - дали опаковката на храната, която купуват, е напълно безвредна, и може ли това, в което е поставена някаква храна, да има вредно въздействие върху здравето. На пръв поглед не. Опаковката винаги се отстранява преди консумация. Всъщност се оказва, че неглижирането на този въпрос може да има неприятни последици.

Могат ли опаковките на храните да вредят на здравето?

В опаковките се срещат химични вещества с вредно влияние върху мозъка. Този факт е установен от шведски учени от медицинския институт на град Карлбад. Те са изследвали основно бременни жени и резултатите са проследени във времето.

Проследените бременни жени са над 700, което ги прави представителна извадка. Те са били в първото тримесечие от бременността. От кръвните проби на доброволките са анализирани наличните химически вещества, съдържащи се в опаковките от пластмаса, в които са съхранявани използваните продукти от бременните.

Проверените вещества са бисфенол А, пестициди, фталати и други. Известни са уврежданията, които те предизвикват. Бисфенолите например рушат ендокринните жлези на човека.

Изследването е продължило след раждането на децата на тези жени. Откритите високи нива на химически вещества в кръвта на майките са имали като резултат по-нисък коефициент на интелигентност на децата им на 7-годишна възраст. Интересен факт е, че химикалите са се отразили по-силно върху момчетата, като най-тежко им е въздействал бисфенол А.

Тревога у учените са предизвикали и резултатите от въздействието на останалата химия, която се намира в изобилие в предметите от бита. Такива са пестицидите в антибактериалния сапун, както и някои фталати в козметиката. Всичко това показва, че борбата за чисти продукти ще бъде трудна, те са обсебили целия ни живот.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest