Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Разкошни пълнени камби туршия! Уникална рецепта

Разкошни пълнени камби туршия! Уникална рецепта

Sevdalina IrikovaSevdalina Irikova
Мастър Шеф
944k
Разкошни пълнени камби туршия! Уникална рецепта

Един от най-популярните и любими начини за запазване на зеленчуците у нас е поставянето им разтвор от оцет и сол или само в солена вода, при което се предизвиква млечно-киселата им ферментация.

Приготвените по този два начина консерви носят общото название туршии, макар че когато консервиращото средство е оцетът и солта, по здравословни показатели далеч отстъпват от тези, при които имаме вече образувана млечна киселина.

Туршията може да се приготви еднообразна или в комбинация от други зеленчуци. За по-голяма трайност между зеленчуците се слагат корени хрян, лозови, вишневи или дъбови листа.

Пиперките или камбите в туршиите можем да употребяваме в сурово състояние, както и мариновани, печени или пържени. В първия случай за предпочитане е да се смесят с други зеленчуци като карфиол, зеле, моркови, зелени домати, които подобряват вкусовете и ускоряват узряването - т.е. втасването на туршията.

Тази рецепта за пълнени камби туршия, която от години се приготвя в моето семейство, е от моята баба. За нея избираме пресни и здрави зеленчуци.

Необходимите съставки:

камби - 7 кг.

зелка - 1 бр., бяла, с по-малък размер

зелка - 1 бр., червена, с по-малък размер

чушки - 1 кг., зелени и червени

карфиол - 1 глава

моркови - 1 кг.

целина - 1 глава

кервиз - 2 връзки

черен пипер - 1/2 пакетче

бахар - 15 зърна

хрян - 2 връзки

вишневи листа

лозови клонки

трилитрови буркани

За маринатата:

оцет - 2.500 литра

вода - 3 литра

сол - 300 гр.

захар - 400 гр.

черен пипер - 1/2 пакетче

бахар - 15 зърна

хрян - 2 връзки

Приготовление:

Пълнени камби туршия
Снимка: Sevdalina Irikova

Измиваме старателно всички зеленчуци и ги оставяме да се отцедят от водата. Камбите и пиперките почистваме от семена и дръжки, като внимаваме да не нарушим целостта на камбите. Посоляваме внимателно тяхната кухина и ги подреждаме с дъното надолу в широки съдове. Така престояват едно денонощие.

Приготвяме смес за напълването им от зелето, морковите, чушките и целината. Нарязваме зелето на ситно, най-бързо е в блендер с подходяща приставка за нарязване. Морковите и целината настъргваме, а чушките нарязваме на кубчета. Карфиола накъсваме на ситни розички, а от връзката кервиз отделяме листенцата от дръжките. Листенцата нарязваме на ситно и ги прибавяме към останалите нарязани зеленчуци.

Разбъркваме ги добре и ги посипваме със солта и захарта. Покриваме съда с кърпа и го оставяме в хладно помещение за 24 часа.

На следващия ден обръщаме камбите, като изхвърляме солената отцедила се вода от тях. Тяхната цялост е станала по-мека и податлива за напълване, без да се прекършат и пръснат при притискане в бурканите.

В голям съд се кипва водата. Добре е тя да е филтрирана или изворна. Към нея се прибавя оцета и отделилата се течност от нарязаните зеленчуци. В марличка поставяме зърната аромати и ги пускаме, за да обогатят маринатата. Оставяме я да се охлади.

Всяка камба напълваме с нарязаната пъстра зеленчукова плънка. За капаче поставяме тънко резенче от по-голям морков.

На дъното на всеки буркан с пълнени камби туршия поставяме по 2-3 вишневи листа, 2 пръчици хрян (колкото кутре) и 2-3 дръжки кервиз.

Подреждаме пълнените камби плътно с отвора нагоре, като между тях запълваме пространството с розички карфиол. Отгоре притискаме с малко венче от лозови клонки. Доливаме буркана с охладената марината. Вързваме с тензух и поставяме капачката.

Поставяме стъклените съдове с уникалната туршия от пълнени камби на хладно в мазата.

Претакаме 3-4 пъти в първите 3 дни, после един път на ден за една седмица.

Туршията пълнени камби е готова за консумация за две седмици.

Ако ви останат нарязани зеленчуци, напълнете ги в широк съд и ги залейте с марината. Ще имате мешана салата за бърза консумация.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest