Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Вижте истината за норвежката сьомга! Трябва ли да се тревожите?

Вижте истината за норвежката сьомга! Трябва ли да се тревожите?

Вижте истината за норвежката сьомга! Трябва ли да се тревожите?
Снимка: 1

Норвежката индустрия за аквакултури (т.нар. рибна индустрия) се нарежда среd водещите световни програми. Всеки ден 14 милиона порции с норвежка сьомга се консумират на повече от 150 места по света.

Като втори по големина износител на морски дарове Норвегия разбира от необходимостта, че единственият начин нейната аквакултурна индустрия да остане устойчива в бъдещето, е чрез опазването на околната среда и рибните запаси. В наши дни в медиите циркулира толкова голямо количество информация, че е трудно да се идентифицират истински истории от погрешно представени такива.

Отглежданата в селското стопанство (рибни ферми) сьомга се представя негативно в медиите, но е важно да се разбере, че не всички отгледани в селското стопанство сьомги са еднакви.

През 2020 г. трябва да влезе в експлоатация рибната ферма Havfarm, която представлява конструкция, подобна на катамаран (двукорпусен плавателен съд). Дължината е около 430 м с капацитет до 10 000 тона сьомга.

През първата година от живота си сьомгата ще се отглежда на сушата в специален резервоар. Там рибите ще се отглеждат, докато станат достатъчно големи и силни, за да оцелеят в реалната среда – в морето. След като достигне тази възраст, сьомгата се прехвърля в просторни, защитени океански писалки, които позволяват максимална свобода да растат.

Писалката представлява площ, оградена с мрежа, в които расте сьомгата. Имат обиколка до 200 метра (650 фута) и дълбочина до 50 метра (165 фута). За да се предотврати пренаселеността, норвежкият закон изисква сьомгата да представлява по-малко от 2.5% от обема на аквасъоръжението. Това означава, че всяко просторно съоръжение трябва да се състои от 97.5% вода, за да се осигури максимален комфорт и здравословен цикъл на растеж.

Хранене на норвежката сьомга

Ферма за сьомга в Норвегия

Норвежката сьомга се храни както с растения, така и с морски неща като рибно масло, късчета месо от дива риба. Тя се нуждае и от витамини, минерали и антиоксиданти, гарантиращи още по-добър вкус на рибата. На всеки килограм сьомга се пада приблизително 1.2 кг фураж. В общия си жизнен цикъл 1 сьомга се нуждае от около 6-7 кг храна. Това е доста малко в сравнение с други животни. Например за 1 кг свинско месо са необходими около 8 кг фураж.

Розовият цвят на норвежката сьомга идва от естествен оксикаротеноид, наречен астаксантин. В природата сьомгата получава астаксантин, като яде ракообразни. Норвежката сьомга получава същите полезни хранителни вещества като добавки в храната си. Проучванията показват, че астаксантинът действа като антиоксидант и всъщност може да засили имунитета на човека.

Етоксихинът е антиоксидант, използван като добавка в храната за рибите, за да се запази качеството на сьомгата по време на транспортиране. Европейски регламент 2316/98 разрешава използването на антиоксиданти като етоксихин в храните за животни. Максималното им ограничение самостоятелно или в комбинация с други антиоксиданти се определя на 150 mg на килограм фураж.

В Норвегия съдържанието на тези антиоксиданти в храните за отглеждане на риба се следи всяка година. Последните резултати от официалната норвежка програма за контрол на рибните фуражи показаха, че нивата на етоксихин са много под ограниченията, определени от ЕС.

Лекарства за норвежката сьомга

Никакви лекарства или антибиотици не се прилагат превантивно или като стимулатор на растежа в храната на сьомга. Използването на антибиотици в норвежкото отглеждане на сьомга намалява с 99% от 90-те години на миналия век, докато производството на сьомга за същия период се е увеличило от 50 000 тона на повече от един милион тона. През 2015 г. по-малко от 1% от сьомгата получава ветеринарно лечение, използвайки антибиотици.

В Норвегия употребата на антибиотици се следи стриктно. Всички лекарства трябва да бъдат одобрени от съответните органи. Те могат да се използват само при диагностициране на специфични заболявания и сертифицирани ветеринарни лекари подписват всички рецепти. Третираната сьомга трябва да бъде поставена в карантина, преди да се разреши продажбата на сьомгата. Поставянето на карантина означава, че се дава време на организма да изчисти всички остатъци от лекарството, преди да бъде продадено.

Последните документи сочат, че норвежката сьомга е напълно безопасна и здравословна за ядене.

Норвежка сьомга

Норвегия беше една от първите държави, която въведе система за проследяване на здравето на сьомгата и други риби, за да гарантира безопасността на храните. Всеки аспект от развитието на сьомгата се следи отблизо от технологично усъвършенствани системи, които подават информация на фермерите и техните ветеринарни лекари. Отглежданата в стопанството сьомга също ще има нужда от ветеринарно внимание.

Ефективните ваксини намаляват употребата на антибиотици в норвежкото отглеждане на сьомга до практически нула. Всъщност само 0, 00034 грама антибиотици се използват за килограм сьомга, произведена в Норвегия, в сравнение с приблизително 1 грам на килограм пиле, произведено в САЩ. Ако има нужда от лекарство, което да се използва в норвежка ферма за сьомга, лекарството трябва да бъде предписано и доставено от лицензиран ветеринарен лекар.

Замърсители на норвежката сьомга

Диоксини - събирателен термин за група замърсители на околната среда, който включват фуран и полихлориран бифенил, които се срещат по целия свят. Диоксините и фураните се отделят във въздуха от горивни процеси като изгаряне на търговски или битови отпадъци и от изгаряне на горива като дърва, въглища или нефт. Изгарянето на домакински боклук и горски пожари също може да доведе до отделяне на диоксини и фурани в околната среда.

Случайно или умишлено освобождаване на течности е освободило полихлориран бифенил в околната среда. Поради това много хранителни източници, включително животински протеин, млечни продукти и дори плодове и зеленчуци, са били изложени на диоксини. В търговската риба диоксини присъстват на много ниски нива с незначителни ефекти върху здравето, в сравнение с ползите от консумацията на морски дарове.

Нивата на устойчиви органични замърсители - включително диоксини, в норвежката сьомга са шест пъти по-ниски от международно приетите европейски гранични стойности. Норвежките власти контролират цялата верига на доставки, за да гарантират спазването на ограниченията на ЕС. Резултатите от различни тестове са публични и достъпни на уебсайта на Националния институт по изследване на храненето и морските храни (NIFES).

NIFES извършва над единадесет хиляди теста годишно на норвежката сьомга, а нивата на устойчиви органични замърсители в норвежката сьомга никога не са надхвърляли международно приетите европейски гранични стойности.

Пестициди и норвежка сьомга

Отглеждане на сьомга с Норвегия

Употребата на ендосулфан като пестицид е забранена в Европейския съюз и в Норвегия и не се прилага по никакъв начин при отглеждането на сьомга. Европейският орган за безопасност на храните и Европейската комисия заключиха, че ендосулфанът в храната за сьомга не е рисков фактор за здравето на хората или за хуманното отношение към животните.

Отпадъци и опазване на околната среда

Напредъкът в технологията за автоматично хранене елиминира излишните хранителни отпадъци. За да се поддържа равновесието на екосистемата и да се защитят студените, чисти води, в които норвежката сьомга естествено процъфтява, всеки обект, използван за отглеждане на сьомга, трябва да почива (уловен период), преди да започне нов цикъл. През това време студените бистри води измиват излишните отпадъци. Норвегия също има политика за устойчивост, която има подкрепата на Съвета за управление на морските сили и ФАО (Организацията по прехрана и земеделие), както и е в партньорство със Световния фонд за дивата природа (WWF).

Горната информация /seafoodfromnorway.us./ се основава на основни принципи в норвежката аквакултура: прозрачна, регулирана и контролирана дейност от страна на индустрията, чието цялостно внимание е насочено към производството на безопасни и здравословни морски продукти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest