Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ефекти от обилната консумация на соеви продукти

Ефекти от обилната консумация на соеви продукти

Ефекти от обилната консумация на соеви продукти

Соята е растение, което се отнася към семейството на бобовите култури. Тя влиза в състава на много различни продукти и днес е доста популярен продукт. Важен компонент в състава на соята са изофлавоните.

Соевите продукти съдържат аксерофтол (витамин А), токоферол (витамин Е), биотин и витамини от група В, а също така съдържат и много аминокиселини, които влияят благоприятно върху функционирането на организма.

Състав на соята

- Високо съдържание на протеини (35%);

- Приблизително равни пропорции на мазнини и въглехидрати (17%);

- Витамини и минерали (5%);

- Диетични фибри и нишесте (12%).

Ефекти от обилната консумация на соеви продукти

1. Ефект на соята върху здравето на мъжете

Консумация на соя и здраве на мъжете

Соевите продукти съдържат изофлавоноиди - растителни съединения, подобни на женските хормони. За мъжете употребата на тези вещества е нежелателна, тъй като в големи количества те са в състояние да потискат мъжките хормони и да нарушават производството на тестостерон. Причиняват и нарушение в производството на хормоните в щитовидната жлеза и предотвратяват проникването на йод в организма. Тези процеси водят до:

- Забавен метаболизъм;

- Намаляване на работоспособността на организма;

- Намалено производство на хормоните.

Бобчетата соя съдържат полиненаситени мастни киселини, които се окисляват в организма и го увреждат на клетъчно ниво. Това е хормонално нарушение и затова на мъжете не се препоръчва да злоупотребяват със соевите продукти.

2. Ефект на соята върху здравето на жените

Соевите продукти укрепват скелетната система и понижават кръвната захар. Те почистват жлъчните пътища и спомагат за удължаване на менструалния цикъл. Ползите за жените от консумацията на соя са:

Соево мляко

- Намалява холестеролните отлагания в кръвта;

- Възстановява работата на мозъчните клетки;

- Намалява телесното тегло;

- Понижава риска от образуване на тумор в млечните жлези;

- Премахва от тялото радионуклеинови изотопи, които се съдържат на местата с висока радиация.

Според най-новите данни соята забавя овулацията, но не ѝ пречи. Те също не влияят върху концентрацията на спермата. Полезна е и при менопаузата, тъй като съдържащите се в нея изофлавоновите вещества имат действие подобно на женските хормони. На ден една чаша соево мляко компенсира нуждите на жената от полезни макро- и микроелементи, а също така облекчава симптомите на менопаузата.

Днес има широко разпространена информация, че употребата на соя има отрицателен ефект върху щитовидната жлеза. Причина за това е, че тя е готрогенен продукт, който води до увеличаване на щитовидната жлеза, забавя нейните функциите и причинява различни заболявания.

Препоръчва се да не консумирате соеви продукти, ако имате дисфункция на щитовидната жлеза и като цяло на ендокринна система. Ако след употребата на тези продукти се забелязали, че са възникнали някакви здравословни проблеми, тогава задължително се консултирайте с лекар. Не пренебрегвайте това, тъй като обилната консумация на соеви продукти може да доведе до чувство на слабост, патологии на органи и системи, както и да способства за появата на сериозни нарушения на имунната система и метаболизма.

Как може да консумирате соята, ако имате проблеми с щитовидната жлеза?

Соеви продукти и проблеми с щитовидната жлеза

- Използвайте само ферментирали соеви продукти (сирене тофу, макаронени изделия), но не консумирайте преработения боб (прах, протеинов шейк);

- Не се препоръчва употребата ѝ при недостиг на йод в организма;

- Не се препоръчва да се ядат соеви продукти по време на лечението на заболявания на щитовидната жлеза, тъй като те могат да потиснат ефектите на лекарствата;

- Не злоупотребявайте с оптималната доза добавки съ ссоя, която е до 35 милиграма дневно.

Освен това консумирането на соя в големи количества може да причини алергична реакция: подуване, ринит, кожни обриви. Затова при дисфункции на щитовидната жлеза е по-добре все пак да се въздържате от употребата на такива продукти.

И до днес учените все още спорят и не могат да постигнат консенсус относно ползата и вредата от консумирането на соеви продукти. След като обаче сте запознати какво действие върху организма има обилната консумация на соеви продукти, можете смело да ги включите в рациона си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest