Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Кравето масло у нас е двойно по-скъпо от ЕС. Ще се увеличи ли цената му още?

Кравето масло у нас е двойно по-скъпо от ЕС. Ще се увеличи ли цената му още?

Кравето масло у нас е двойно по-скъпо от ЕС. Ще се увеличи ли цената му още?

Кравето масло в България е двойно по-скъпо, отколкото средните цени на територията на Европейския съюз, показва проучване на Института за аграрна икономика (САРА). Според експертите драстичните разлики в цените на маслото се дължат на факта, че България разчита предимно на внос, който се е оскъпил заради затрудненията при доставките в условията на коронавирусната пандемия.

Средната цена на килограм у нас през март се търгува за малко над 14 лева. За същия период в останалите държави членки на ЕС килограмът на кравето масло се е продавал за 6.83 лева.

На едро в България 100 кг масло се търгуват за 1 413 лева, а в Европа – за около 682.6 лева.

При разфасовките на дребно разликите в цените не са толкова фрапиращи, показва още анализът на САРА. В супермаркетите в Германия 250 г краве масло се продават средно за 1.4 евро (2.8 лева), а в България – между 4 и 5 лева.

Април започна с понижение на цените на млечния продукт европейските борси – 2 930 евро за тон, което е с около 300 евро по-малко, в сравнение със същия месец на миналата година. Очаква се през май и юни цените да паднат още – до 2 870 евро за тон. Според експертите това са най-ниските цени на продукта за почти пет години (от юни 2016 г.).

Цена на кравето масло

Причина за спада на цената на маслото е намалената цена на сухото мляко заради коронавируса.

Пред Нова Тв Божидар Иванов от Центъра за изследвания в селското стопанство каза, че родното производство на краве масло е изключително ограничено. Поради тази причина се налага в България да се внася от този продукт. По думите му производството на краве масло у нас може да задоволи едва 30-40% от нуждите на пазара.

Все пак консумацията на краве масло у нас не е висока – между 80 и 90 тона на месец. Браншовите организации смятат, че родното производство съвсем спокойно може да задоволи това потребление.

От Асоциацията на млекопреработвателите все пак твърдят, че половината от маслото на българския пазар е произведено у нас. От там обаче отбелязват, че голяма част от маслото, произведено в България, се реализира в производството на сладки изделия и хляб.

Експертите отчитат, че причина за поскъпването на маслото и другите млечни продукти са логистичните проблеми, настъпили в резултат на коронавируса.

Друга причина е и увеличеното търсене на млечните продукти. В зависимост от вноса на суровини и говори продукти се очаква поскъпване и на кашкавала.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest