Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»За виното и противовирусните му свойства

За виното и противовирусните му свойства

ползи от червеното вино

Заради екстремната ситуация, в която света се намира, все повече хора търсят всевъзможни начини за превенция на вируси. Много са медикаментите, които можем да си купим, за да се излекуваме, но нищо не пречи у дома да се опитаме да увеличим силите на организма си с храни и напитки срещу грип, които доказано имат такъв ефект при други вирусни инфекци.

И ако вие сте сред хората, които са увеличили консумацията на вино, защото по-често си стоят вкъщи, по-често успявате да намерите време за чаша питие на терасата с любимия човек, то добрата новина е, че именно тази напитка има доказани противовирусни свойства!

От години е ясно, че червеното вино има полезни свойства за целия организъм. Доказателството идва от там, че французите страдат от сърдечно-съдови заболявания много по-рядко, отколкото американците. Смята се, че причината е именно по-масовата употреба на тази напитка както във Франция, така и в цяла Европа. Нещо повече: някои учени стигат по-далеч и твърдят, че консумацията на 2 чаши вино дневно може да намали риска от вирусни заболявания.

За основен „виновник“ за тези „странични“ ефекти на виното се смятат антиоксидантите, които се съдържат в него в огромни количества!

Сред тях са така наречените танини, които са основна част от червеното вино и благодарение на които се дължи специфичният вкус, който то има. Смята се, че те подсилват кръвоносните ни съдове и ги правят по-еластични. Нещо повече, открива се връзка между самите танини и продължителността на живот.

Друга основна част от антиоксидантните съединения във виното са така наречените флавоноиди. Те са един от най-силните естествени антиоксиданти, които пазят клетките ни от свободните радикали и от оксидативния стрес. Това удължава живота им, което автоматично забавя стареенето и подсилва имунитета на цялото ни тяло.

пиене на червено вино срещу вируси

Така автоматично целият ни организъм е по-защитен от вирусни инфекции, а учените вече имат предположения, че това може да важи и за COVID-19 – заболяване от семейството на коронавирусите, с различни щамове на които човечеството ни многократно се е сблъсквало преди. За тези естествени антиоксиданти се смята още, че те служат като превенция за зловредното делене на клетките, което може да доведе до различни онкологични заболявания.

Има различни видове флавоноиди. Един от тях е квертецинът, който е изследван при репликация на различни вируси. Учените установяват, че този антиоксидант може би успява да забави размножаването на вирусите, което блокира разпространението и уврежданията, които те нанасят на тялото. Флавоноидът, за който всички сме чували, е така нареченият ресвератрол, който дори намира място в козметичната индустрия.

Той удължава живота на клетките и се бори директно срещу уврежданията, които различни външни фактори им нанасят. Ресвератролът намалява възпалението в цялото тяло и подобрява имунния му отговор, освен това той доказано намалява нивата на лошия холестерол в тялото ни, който се натрупва по стените на кръвоносните ни съдове под формата на плаки, които на определен етап от живота ни могат да доведат до тромбози.

За този антиоксидант е установено още, че при лабораторни проучвания намалява размножаването на вируси от семейството на коронавирусите, по-конкретно т.нар. MERS-CoV, който предизвика друга епидемия, макар и с по-малки мащаби.

Че този антиоксидант намалява влиянието на вирусите, учените доказват и при наблюдение на други инфекции, сред които токсоплазмоза, Хеликобактер пилори и различни видове стафилококи, както и вируса на Епщайн-Бар, ентеровируси, включително и различни респираторни инфекции.

Основният извод на учените е, че ресвератролът намалява клетъчната смърт, която инфекция с MERS-CoV предизвиква. При предишни проучвания е доказан и голям спектър от различни антивирусни свойства. Той намалява и възпалението, намалява се и така нареченият вирусен товар в организма.

Антиоксиданти във виното

Всички тези данни по-скоро дават насока на учените, че не толкова виното, колкото концетрирани количества от антиоксидантите в него могат да окажат ползотворно влияние върху развитието на някои респираторни инфекции, включително и такива от семейството на новия COVID-19. Данните при хора са по-скоро малко, но до изводите се е стигнало в лабораторни условия и при изследване върху гризачи.

Напомняме, че трябва да пиете вино и всеки друг алкохол отговорно, защото въпреки полезните свойства, прекомерни количества могат да нанесат увреждания на черния дроб. Като цяло се смята, че не повече от чаша вино дневно е полезна.

А ако не сте почитатели на алкохола, но искате да се порадвате на полезните антиоксидантни свойства на флавиноидите, можете да консумирате стафиди, грозде, шоколад, къпини.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest