Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Соева Кайма - какво трябва да знаем

Соева Кайма - какво трябва да знаем

Аника ВойтАника Войт
Мастър Шеф
75202k
Соева кайма - какво трябва да знаем
Снимка: Илиана Първанова

Отлична алтернатива на месо е соята. Този продукт отдавна се използва широко от вегетарианци и хора, които водят здравословен начин на живот.

Преди да включите соевата кайма в менюто си, трябва да научите повече за нея - ползи, вреди и най-важното - противопоказания.

Соевата кайма е незаменим продукт в диетата на вегетарианците. Тя може буквално да замени протеин от животински произход за такива хора.

Ползи за здравето от консумацията на соева кайма

- Благоприятен ефект върху чревната микрофлора;

- Регулация на централната нервна система;

- Предотвратяване на заболявания на сърцето и кръвоносните съдове;

- Възстановяване на мозъчните клетки;

- Положителен ефект върху способността за концентрация и запомняне;

- Постепенно елиминиране на тежки метали и радионуклиди от тялото. Поради това свойство на соевото месо, употребата му се приравнява с диализна процедура (пречистване на кръвта);

- Предотвратяване на остеопороза;

- Укрепване на имунитета;

- Предотвратяване на ранните признаци на стареене;

- Инхибиране на развитието на ракови клетки;

- Регулация на менструалния цикъл при жените;

- Облекчаване на проявите на менопаузата.

Заслужава да се отбележи, че соевото месо по време на готвене се увеличава в обем с два, а понякога и три пъти. Ето защо не трябва да слагате твърде много сух продукт за готвене.

Ако решите редовно да ядете соева кайма, тогава не забравяйте да следите количеството ѝ във вашата диета. Жените се препоръчват да консумират 100 г от продукта три пъти седмично. При мъжете нормата е различна: 100 г най-много веднъж на седем дни, защото консумацията на соя е свързана със секрецията на женски хормони.

Също така си струва да запомните, че трябва да ядете ястия със соева кайма поне 4 часа преди лягане.

Не се препоръчва да се дава соево месо на деца, тъй като продуктът съдържа изофлавони, които имат отрицателен ефект върху хормоналния фон на растящ организъм. Това важи особено за момичетата.

Освен това поради високата концентрация на изофлавони, които силно влияят на хормоналния фон, соята не трябва да се консумира от родилки.

Готвене на соева кайма

Както вече уточнихме, соевата кайма е алтернатива на класическата животинска кайма. Следтователно можете да я използвате в повечето рецепти, в които слагате смляно месо. Така например можете да приготвите вегетарианска мусака, като освен соев продукт добавите обичайните патладжани, тиквички, домати, картофи и заливка.

Вариант е да направите и сос за спагети със соева кайма. Ще получите любимите спагети Болонезе или просто еквивалент на импровизирани спагети с кайма.

Обичате ли пълнени патладжани с кайма и тиквички с кайма? Е, трябва да ви кажем, че дори и в тези рецепти пак можете да заложите на соевия продукт. Същото се отнася и баницата с кайма. Или пък зеле с кайма.

Но има една особеност. Преди да предприемете готвене на соева кайма, трябва да се запознаете с някои съвети. Обикновени на самата опаковка на продукта можете да прочетете как точно да обработите соевата кайма преди да я поставите във фурната например.

Соевата кайма е лесен за използване и евтин източник на протеин. Соевата кайма се приготвя от соево брашно и може да бъде оставена неовкусена или да се подправки с къри, черен пипер, бахар, кимион, чесън, лук и/или червено вино, за да имитира пилешко, наденица или смляно говеждо месо. Можете да закупите сушена соева кайма в пакети. Ще я намерите в почти всеки голям маркет или специализирани магазини за здравословно хранене и вегетарианство.

Спагети със соева кайма

Ето примерен начин да обработка на соева кайма:

Стъпка 1

Сложете 3/4 чаша до 1 чаша готов зеленчуков бульон (или вода с натрошен вътре зеленчуков бульон на кубче) да заври на печката или в микровълновата.

Стъпка 2

Изсипете кипящ зеленчуков бульон над 1 чаша гранули от соева кайма. Покрийте съда и оставете настрана за няколко минути, за да се овлажни добре и да набъбне.

Стъпка 3

Подправете соевата кайма по желание. Използвайте предварително пакетирана смес за подправки за скара, смес за пилешко, барбекю, чесън и лук или любимите си подправки.

Стъпка 4

Добавете соева кайма към рецептите, като я използвате в сос за спагети, тако, гювечета или други любими ястия. Подходяща е за всякакви ароматни сосове.

Стъпка 5

Използвайте соевата кайма като нормална кайма от животинско месо. Охладете и използвайте в рамките на няколко дни или замразете за бъдеща консумация.

Какво още трябва да знаем за соевите продукти?

Всички потенциални ползи от соята идват с важно предупреждение: За да ги извлечете, трябва да изберете минимално обработени форми на соя - помислете за темпе, тофу, мисо и едамаме.

Тези храни обслужват целия хранителен пакет от соя без добавена захар, нездравословни мазнини, натрий или консерванти, които обикновено намирате в силно преработени храни.

Соевите кренвирши като аналози на месото, соевите барове, соевите йогурти или протеиновите прахове обикновено съдържат само соеви протеинови изолати, а не хранителни вещества от цялата соя. Точно както другите преработени храни са с по-ниска плътност на хранителните вещества.

Премахването на протеина от останалите ензими и бактерии, необходими за храносмилането, влияе на хранителното качество, казва д-р Таз Бхатия, доктор по медицина и автор на What Doctors Eat.

Що се отнася до това колко често трябва да ядете соя?  Както при всички храни, умереността е пътят. Като цяло, три до пет порции минимално обработени соеви храни седмично са напълно добре, казва Бхатия. Ако не сте сигурни или имате здравословен проблем (като хипотиреоидизъм), попитайте лекар следващия път, когато обсъждате диетата си.

В зависимост от това, което ядете всеки ден, соеви храни като тофу, соево мляко, мисо, темпе и едамаме могат да звучат като класически здравословни храни. Но за вегетарианците, веганите и другите, които разчитат на тази често срещана алтернатива на месо, хранителни стоки, богати на соя, са добили противоречива репутация. Някои публикувани по-рано изследвания могат да бъдат направо страшни, с твърденията, че повишената консумация на соя може да обърка вашите хормони, щитовидната жлеза и вероятно да причини рак. Съвременните изследвания опровергават тези слухове, и допълват, че умерената консумация на соя е по-скоро полезна. Учените обаче не крият, че изследванията върху соята ще продължат и в бъдеще.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest