Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Кутиите с готова храна могат да пренасят вируси

Кутиите с готова храна могат да пренасят вируси

Кутиите с готова храна могат да пренасят вируси

Нобелистът д-р Питър Дохърти е много уважаван имунолог, който смята че трябва да внимаваме много с различните опаковки, които внасяме отвън в дома, имайки предвид нестихващата пандемията от COVID-19. Това се съобщава в австралийският в. Дейли мейл.

Проф. Дохърти е на мнение, че може и самите опаковки да не са такъв проблем и да не стоят на дневен ред в предпазните мерки относно разпространението на респираторното заболяване, но това не значи че не трябва да се замислим повече над това. Причината е това, че вирусът може да живее от няколко часа до дни на различните повърхности, които можем да внесем в дома ни и така се заразим с опасния вирус.

Така например коронавирусът, твърдят някои изследвания, може да живее на картон или хартия около 24 часа, докато на пластмаса - цели 9 дни. Именно затова опаковките са предпоставка за заразяване, като е важно да сме внимателни и с другите повърхности според проф. Дохърти.

Заболяването е изключително опасно и дори след излекуването могат да възникнат редица усложнения не само с дихателната система, но и на хроничните заболявания, ако болния има такива.

Именно затова, изваждайки храната от картонената кутия, тя трябва да се изхвърли веднага, а вие да измиете ръцете си добре.

Темата е особено актуална днес, тъй като вирусът продължава да се разпространява и жертвите му се увеличават с всеки изминал ден.

Относно пластмасовите кутии проф. Дохърти съветва след изваждането на храната от нея, тя да се измива добре, както и да измиете отново ръцете си. Можете да използвате също така за тази цел специалните дезинфекциращи средства.

Кутиите с готова храна пренасят вируси

Тимъти Нюсъм от университета в Сидни е на мнение, че в периода на стремително разпространение на пандемията с коронавирус е добре да се застраховаме допълнително, като мием плодовете и зеленчуците със сапун. Тимъти Нюсъм добавя, че сега всяка една повърхност може да се смята за потенциално опасна и е важно да се презастраховаме допълнително, пазейки нашето здраве и на близките ни.

Професор Дохърти допълва, че е добре маските да се отпускат под брадичката, ако сме на открито. Той смята, че така не само ще можем да подишаме чист въздух, но и заедно с това маските са потенциален преносител на различните зарази и лесно се навлажняват, като така се увеличава рискът от заразяване.

Питър Дохърти печели през 1996 година Нобелова награда в категорията медицина или физиология, тъй като е описал подробно механизма, по който белите кръвни клетки (левкоцити) откриват и унищожават заразените клетки в организма ни. Във всеки един случай е важно да сме отговорни към здравето си и да пазим себе си и близките ни по време на пандемията с COVID19.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest