Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Няколко правила за здравословно хранене

Няколко правила за здравословно хранене

Няколко правила за здравословно хранене

Когато веднъж или два пъти в седмицата си позволим да се поглезим с една голяма питателна пица или любимия шоколад, това не означава, че нарушаваме здравословния си начин на хранене. Можем да си позволим такива прегрешения, просто трябва да следваме няколко правила и няма да имаме угризения.

1. Плодове и зеленчуци

Плодовете и зеленчуците играят огромна роля в превенцията срещу много заболявания. Но въпреки че сте добра домакиня, съпруга и майка, понякога наистина е трудно да следите дали всички членове на семейството получават своята необходима дневна порция плодове и зеленчуци.

Научете самите себе си, а и семейството си, да добавяте задължително плодове и зеленчуци в ежедневието си. Можете да си ги набавяте не само в сурово състояние, но и от консерви. Например боб в доматен сос, спагети в доматен сос, чаша плодов сок, консервирани плодове за десерт или пица с ананас.

Няколко правила за здравословно хранене

2. Приемайте мултивитамини

Все повече и повече проучвания доказват ползата от приемането на витамин - най-вече за хората, които се придържат към една балансирана диета. Пийте витамини по една таблетка сутрин и можете да бъдете сигурни за своето здраве, особено ако през деня нямате възможност да се храните добре и пълноценно.

Канадско изследване сочи, че хората, които редовно взимат мултивитамини имат по-силна имунна система и са по-устойчиви на болести.

3. Сладък живот

Ан дьо Лой, преподавател от колежа в Единбург, установил в изследване на различни хранителни режими, че диети, които позволяват употреба на малък десерт, са не по-малко ефективни от много строгата диета. По този начин ежедневието ни е по-лесно и по-сладко. Много сладки и сладкиши не съдържат много мазнини. Като например черен препечен хляб с мармалад или мед.

4. Въглехидрати

Яжте повече храни, богати на въглехидрати (макарони, боб, леща, овесена каша, овес, плодове, хляб и зърнени храни). Проучванията показват, че храни, богати на въглехидрати, стимулират инсулина. Това е хормонът, който помага за намаляване на количеството на мазнините в организма и предпазва от диабет.

5. Малки Порции

Няколко правила за здравословно хранене

Не се изкушавайте да хапвате големи порции - няма нужда да ядете повече, отколкото можете.

6. Изберете правилните полуфабрикати

На пазара има много готови замразени храни, които само трябва да подгреете вкъщи. Прочетете внимателно информацията за съдържанието, изберете не много мазни и високо калорични продукти. Фокусирайте се върху по-малко от 20 грама мазнини, по-малко от 5 грама наситени мазнини, по-малко от 400 калории, ниско съдържание на сол.

7. Купувайте само това, което ви е нужно

Когато пазарувате в магазина, купувайте само продуктите, които са ви нужни. Две трети от количката в супермаркета трябва да е попълнена с растителни продукти, плодове и зеленчуци, хляб, макаронени изделия, ориз, бобови култури и картофи. В последната третина трябва да се състои на прясно месо, риба и нискомаслени млечни продукти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
Stilian
Stilian
19.02.2017 10:44
E vijte toi cqla sedmica gleda kvi li ne nehta za demoni I posle kak nqma da mu se vijda v ogledaloto razni nehta.
0
0
Desislava Zagorcheva
Desislava Zagorcheva
28.01.2017 20:45
Виж недей да се страхуваш щом вратата се е тряскала и си видял тия работи като фигурите и червените петна това е просто знак че Кървавата Мери те е чула и че е тук недей да се плашиш няма нищо страшно
0
0
Daible
Daible
19.04.2013 23:34
За пореден път превод на тъпоумна американска статийка, кой знае откъде копирана. Пълно е с безсмислици. Плодовете, например, не бива в никакъв случай да се комбинират с каквато и да е друга храна. Не че искам да ви разочаровам, но ферментацията вътре в организма, не може да се нарече 'здравословно' точно по никакъв начин. Да, по-малко мазнини в полуфабрикатите звучи разумно, и по-малко сол също, но всеки би трябвало да бяга от полуфабрикатите като дявол от тамян. Освен това не мазнините в сладкишите е това, което ги прави по-вредни, а захарта. Е, хубаво, и трансмазнините помагат... Не ми се пише статия, така че няма да продължавам, но ми кипна от набързо преведени плиткоумни статии, само за обем на сайта. Това би могло да е наистина добър сайт, ако я нямаше тенденцията да нарастват безсмислените статии, само и само, за да има обем.
2
0