Gotvach.bg»Статии»Празнична Трапеза»Рецепти за Масленица, които се приготвят традиционно

Рецепти за Масленица, които се приготвят традиционно

Рецепти за Масленица, които се приготвят традиционно

При споменаването на масленица ние, българите, веднага се замисляме за онези пухкави питки и други подобни изделия, които сме свикнали да наричаме масленица.

Но Масленица (нарочно е изписано с главни букви) е един от най-почитаните и жизнерадостни празници на русите. Отново уточнение - не на някакви блондинки или блондини, а на почти всички хора, живяли в продължение на десетилетия в СССР. Т.е. макар да е известен като руски празник, както и вероятно като най-стария славянски езически празник, Масленица се чества колкото тържествено в Русия, толкова и в Украйна, в Беларус и др.

Масленица се свързва с паленето на огньове, с шегаджийските юмручни боеве, с много танци, каране на зимни кънки и возене с шейни, но най-вече с похапване на корем на руските палачинки, известни ни като блини.

Този празник се чества в продължение на 7 дни, като най-тържествен е в края си - неделята. Всеки ден се организира различно веселие, но неизменно по трапезите присъстват и блините.

В България всъщност Масленица съвпада със Сирни Заговезни, а сред руските народи другото име на празника е Сырная неделя или в превод - неделя на сирената или сирена неделя.

Рецепти за блини има много, но е важно да се уточни, че най-популярни си остават блините, приготвени с мая и с брашно от елда. На почит са и блините от попарено тесто. Независимо към коя рецепта се насочите, е важно да споменем, че руснаците консумират блините както със сладко, така и със сирена, сметана или пък хайвер.

В случая избрахме да ви покажем как се приготвят болярските блини, защото са неизменна част от руската кулинарна история, традиции и съответно честването на Масленица. Подчертаваме, че е добре всичко да бъде приготвено с домашни продукти и особено млякото да е домашно, защото за оригиналната руска рецепта ще ви трябва и каймак.

За да можете да приготвите болярски блини ще са ви необходими 3 ч.ч. брашно от елда и 2 ч.ч. пшенично брашно, 4 ч.ч. мляко, както и 1 ч.ч. каймак (гъст), 1 ч.ч. сметана, 5 яйца, 100 г масло и 30 г мая. Отделете си и сол и захар за подправяне на вкус.

Половината мляко се сварява и се изстудява до около 25 градуса. Размива се с маята и в подходящ съд заедно с брашното от елда се приготвя квас.

След като квасът шупне (около 2 часа), се добавя останалото мляко, смесените със сметаната жълтъци, маслото и пшеничното брашно.

Овкусява се на сол и захар и пак се изчаква до шупване. Когато тестото набъбне, към него внимателно и с леко разбъркване като галене се добавят разбитите в каймака белтъци. Изчаква се отново около 20 мин и от така полученото тесто се приготвят прочутите болярски блини, които се ползват с голяма почит именно като рецепта за Масленица.

За завършек ще ви припомним и старата руска приказка, че Без блини няма и Масленица!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати