Gotvach.bg»Статии»Празнична Трапеза»Света Варвара - Приготвянето на трапеза за баба Шарка

Света Варвара - Приготвянето на трапеза за баба Шарка

Света Варвара - Приготвянето на трапеза за баба Шарка
Снимка: Добринка Петкова

На 4 декември източно и западно православните християни почитат празника на Света Великомъченица Варвара. Тя е родена в края на ІІІ век и е загинала за вярата през 305 или 306 година. Православната църква я счита за покровителка на всички, починали внезапно, които не са имали време за покаяние и причестяване.

В нашата страна празникът на Света Варвара е микс от езически и християнски традиции. По-силно е езическото вярване, според което светицата закриля децата от болести, най-вече от дребна шарка и затова е по-популярна като Баба Шарка. Денят 4 декември се чества особено ревностно от млади жени, които имат малки деца и се отбелязва във всеки дом, където расте най-младото поколение.

За празника на Баба Шарка специалната трапеза и приготовлението ѝ е задължително още от вечерта срещу 4 декември. Гозбите са почти еднакви, като навсякъде се прави питка. В повечето райони питката е къпана, тоест тестото се вари, докато изплува на повърхността на водата, после се оформя питката и се изпича. Добавя се паничка с мед, съд с вода и кърпа за ръце като дарове за Баба Шарка.

В повечето краища на страната се прави и обредно вариво. Вари се боб или леща и се раздава за здравето на децата. Така се умилостивява Баба Шарка, за да не разболява децата. Може със сварения боб да се напълнят чушки и да се изпекат. Ястието се поднася на трапезата като основно.

Света Варвара
Снимка: ВИЛИ-Виолета Матева

Има обичай на Света Варвара да се вари царевица. Водата, където царевицата ври, е подсладена със захар. Готовата царевица се поръсва с предварително смлени орехи, а може и стафиди. Всеки член на семейството, както и всеки гост се кани да се почерпи с царевица, за да бъде здрав и бодър през цялата година, защото езическата представа казва, че в царевичните зърна се е концентрирала енергията и силата, която дава Слънцето.

Този празник в някои краища на България е съпроводен с обиколки на групи девойки по къщите. Наричат ги варварки. Момичетата са облечени в новите си дрехи, пеят обредни песни и благославят стопаните. Назовават празника също женска Коледа по тези места, защото в обиколката участват само момичета.

Имен ден на 4 декември празнуват всички жени, носещи името на светицата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest