Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Източници на протеини по време на пости

Източници на протеини по време на пости

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716722
Източници на протеин по време на пости

Постът е специален период в духовния живот на вярващите. Той е чудесна възможност да разговаряте от сърце с Бог и със себе си. Без дълбокият духовен компонент, гладуването се превръща в обикновена диета и далеч не най-полезната за вашето здравословно състояние.

По време на пости трябва да се консумират до 80-100 г протеини, за да се запази доброто здраве и енергията на тялото, но в случая те трябва да само от растителен произход. Всъщност, растителните храни съдържат много протеини. Друг е въпросът, че не всички растителни протеини се усвояват добре. Затова диетолозите препоръчват да допълвате вашата диета без месо с много пресни зеленчуци и билки. Тези храни спомагат за усвояването на всички хранителни вещества от бобовите растения, ядките и зърнените култури, които трябва да формират основата на постната диета.

Представяме ви някои основни източници на протеини по време на пости.

Лещата съдържа 24 г протеин на 100 г сух продукт. Счита се, че тя е една от най-здравословните постни храни. В Близкия изток я наричат месото на бедните, но пък няма нищо по-вкусно от една топла супа от леща по време на постите.

Зрелият фасул съдържа 21 г растителни протеини на 100 г сух продукт. Не всичко от този грамаж се усвоява, но ако добавите салати с пресни билки към фасула, усвояването ще бъде по-добро. Винаги можете да си приготвите постна боб чорба или боб в гърне.

Нахутът съдържа около 20 г протеини на 100 г сух продукт. Бульонът от нахут е много подобен на пилешкия бульон, от него се получават отлични постни супи.

Соята също е отличен източник на протеини по време на пост - 100 г соево брашно съдържа до 35 г протеини. Соевото сирене – тофу, съдържа 7-0 грама протеини за 100 г. Но трябва да използвате соята с повишено внимание, в големи количества тя е неблагоприятна за щитовидната жлеза.

Постни Соеви пържоли

Овесените ядки съдържат 17 грама протеини на 100 г, а също са изключително богати на витамини от групата В и минерали като фосфор, магнезий, калий, желязо и мед.

Пшеничните трици съдържат 15, 5 г протеини на 100 г продукт. Освен това в тях има голяма концентрация на полезни витамини и минерали.

Грахът съдържа 6, 7 грама протеини на 100 г продукт. Богат е на витамини и минерали, а в същото време е нискокалоричен. Затова супи с грах, грах яхния и грахови кюфтета ще са ви полезни, когато не хапвате месо.

Кашуто съдържа 25 г растителни протеини на 100 г ядки. Но не забравяйте, че кашуто е най-калоричната и мазна ядка, можете да ядете само ограничени количества за деня.

Орехите съдържат 15 г протеини на 100 г продукт. Те също съдържат много полезни мастни киселини и минерали.

Бадемите съдържат 21 г протеини на 100 грама, когато са печени и 15 г протеин, ако са сурови.

Слънчогледовите семки също съдържат 21 г протеини на 100 грама. Също съдържат големи количества омега-6 мастни киселини и омега-9 мастни киселини, много минерали и витамин Е и В1, В5 и В9. Имайте предвид, че съдържат над 50% мазнини и консумацията им в големи количества не е желателна.

Белените и изсушени тиквени семки съдържат 24 г протеини на 100 гр. Също са богати на магнезий, калий и цинк.

Киноа

Киноата съдържа 14 г протеини на 100 г. Също има и много витамини от група В. Можете да я добавяте в пълнени чушки, пълнени тиквички, домати и всякакви подобни пълнени зеленчуци. Салата с киноа също може да е вкусно постно ястие.

Елдата съдържа 13 г протеини на 100 г сухи зърна, а освен това има много желязо, чиито запаси се изчерпват бързо по време на пости.

Просото съдържа около 11 г протеини на 100 г.

Сусамът съдържа 19 г протеини на 100 г. семена. Той също е отличен източник на калций.

В авокадото протеините са малко, само 2 г на 100 г продукт. Но от друга страна, те се абсорбират добре и освен това има много полезни мастни киселини и фибри.

Брюкселското зеле съдържа около 5 г протеини за 100 г.

Спанакът съдържа около 3 г протеини на 100 г и е отличен източник на витамини В и С.

Черният хляб, постен и без захар съдържа 7 г протеин на 100 г продукт.

Черният шоколад с над 85% какао съдържа 11 до 13 г протеин на 100 грама.

Списъкът не претендира за изчерпателност, но както можете да се убедите, набавянето на достатъчно протеини по време на пости не е невъзможно. Остава да развихрите въображението си и да сготвите вашите прекрасни постни ястия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest