Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»При какви заболявания са полезни черешите

При какви заболявания са полезни черешите

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716721
При какви заболявания са полезни черешите

Всяка пролет с нетърпение очакваме едни от първите пресни плодове - черешите. След дългите студени месеци и не дотам полезната храна, която консумираме през тях, те са едно от първите полезни и вкусни удоволствия на пролетта. Оказва се, че тези малки червени плодове са просто склад на полезни за тялото на човек компоненти. Нека разгледаме какви са ползите от черешите.

Защо са полезни черешите?

Черешите съдържат:

- органични киселини - фолиева, пантотенова;

- макро и микроелементи - калий, калций, фосфор, магнезий, йод, желязо и други;

- много витамини - A, B, C, E, PP, N;

- голямо количество пектин;

- захари - 75% фруктоза и 20% глюкоза.

Въпреки високото съдържание на витамини и минерали, черешите са с ниско съдържание на калории - 100 грама съдържа само 52 ккал. Така че за тези, които искат добра доза хранителни вещества, но не искат да наддават на тегло, черешите са чудесен избор.

В допълнение към факта, че консумацията на череши е чудесен начин да попълните тялото си с витамини и минерали, можете също да му помогнете да се справи с нчкои болести.

При какви заболявания са полезни черешите?

За сърдечно-съдовата система

За тази система на нашето тяло черешовият плод е незаменимо средство. Поради високото си съдържание на витамин калий, Р, кумарин и оксикумарин, черешите ще спомогнат за укрепване на сърдечно-съдовата система. А именно:

- нормализират съсирването на кръвта, намаляват риска от образуване на кръвни съсиреци и ангина пекторис;

- при високо кръвно налягане ще помогнат то да се върне към нормалното;

- укрепват кръвоносните съдове и капилярите;

- подпомага функцията на кръвообразуването;

- понижават холестерола благодарение на витамин РР и пектина.

Черешата се нарича още сърдечен плод и това не е заради червения си цвят, а поради колосалните си ползи за сърдечно-съдовата система. Колкото по-тъмен и богат е цветът на черешата, толкова повече тя съдържа полезни компоненти за тази система.

За стомашно-чревния тракт

Химичният състав на пресните череши съдържа набор от танини, които имат успокояващ и противовъзпалителен ефект върху храносмилателния тракт. Интересното е, че те съдържат някои вещества, които не се понасят от причинителите на паразитни инфекции - стафилококи и амеби. Следователно черешата насърчава възстановяването от дизентерия и някои други свързани заболявания.

Консумирането на череши ще ви помогне да се справите със запека. Пектинът, като несмилаемо вещество, стимулира чревните мускули и подобрява перисталтиката.

Трябва да имате предвид, че когато се консумират обилно, черешите стимулират производството на голям брой храносмилателни ензими и допринасят за появата на глад.

За бъбреците

Черешите съдържат калий, което ги прави добър диуретик. Той позволява на организма по-ефективно да регулира процесите на реабсорбция на урина и отделяне на вредни вещества с урината. Поради това черешите под всякаква форма - пресни плодове, сладко, сок - се препоръчват да се използват при камъни и различни възпаления на бъбреците и пикочния мехур.

За опорно-двигателната система

Ползи от сока от череши

Известно е свойството на черешите да извличат и премахват излишните соли от ставите, като по този начин премахват възпалението. В народната медицина сок от череши (по 1 чаша преди хранене) се използва при ревматизъм и артрит, както и при лечение на подагра. Използването на череши засилва ефекта на приеманите лекарства при тези заболявания.

Съдържащият се в черешите елемент бор, заедно с калций и магнезий укрепва здравината на костите и предпазва от остеопороза.

За нервната система

Черешите съдържат мелатонин, който е отговорен за добрия сън и паметта. Сок или воден извлек от череши се използва като успокоително.

Черешите са силно болкоуспокояващо, сравнимо с някои лекарства. Антоцианините в черешите намаляват болката, като блокират възпалителните ензими. Достатъчно е да изядете около 20 плодчета.

Имунитет и настинки

Черешата е богат източник на антиоксиданти. Това са витамин С и витамин А, витамин Е и кверцетини, чието количество е почти равно на количеството витамини. Всички тези витамини в черешите ефективно се борят със свободните радикали във всяка част на тялото, като им пречат да доведат до мутации и развитие на рак.

Освен това ползите от витамините А и С са, че те укрепват самата имунна система, създавайки непреодолима бариера за различни бактерии, микроби и вируси. Високото съдържание на разнообразни витамини и минерали ще предотврати недостига им в организма.

Когато кашляте, можете да пиете черешов сок, той е отлично отхрачващо средство. Черешовият сок има антипиретичен ефект, препоръчително е да се пие и при висока температура.

В диетичното хранене

Ползи от черешите

По време на диетата тялото изпитва липса на витамин. Добавянето на череши към вашата диета ще помогне да получите всички витамини, от които се нуждаете. Също така запекът е чест спътник на диетите. Яденето на череши и черешов сок може да помогне за решаването на този проблем. Киселите плодове ще помогнат за премахването на излишните отпадъци и токсини от тялото. В допълнение към всичко това, черешите са нискокалоричен продукт, но все пак не бива да злоупотребявате с него.

За женското здраве

Яденето на череши намалява риска от разширени вени. По време на менопаузата редовната консумация на череши може да помогне за справяне с дискомфорта. Антиоксидантните свойства на черешите забавят процеса на стареене. Антоцианините, съдържащи се в черешите укрепват съединителната тъкан. Това предотвратява появата на бръчки и образуването на целулит.

За жените по време на бременност черешите могат да помогнат да се справят с анемията поради високото си съдържание на желязо. Също така ще повишат нивото на хемоглобина в кръвта. Съдържанието на фолиева киселина в черешите е много важно за развитието на бебето, особено през първия триместър на бременността. Разбира се, огромно количество различни витамини също ще бъдат полезни за бъдещата майка и нейното бебе. Трябва да се помни, че в тази ситуация трябва да се храните само умерено, а това важи и за черешите.

За мъжкото здраве

Черешата е известна и със способността си да увеличава мъжката потентност, благодарение на голямото количество цинк в нея. Именно цинкът се счита за истински мъжки елемент, тъй като ролята му за увеличаване на интензивността на производството на сперматозоиди и мъжки хормони е известна отдавна.

За децата

Децата обичат този плод, затова ги зарадвайте със сочни плодове и сокове от череши. Черешите съдържат желязо, което лесно се усвоява от детския организъм. Също така, използването на череши помага за повишаване на хемоглобина. Ако сънят на детето е нарушен и то е прекалено възбудено, се препоръчва да му давате да пие черешов сок, той има седативен ефект. Също така, този вкусен сок ще помогне за намаляване на температурата при настинка.

Не забравяйте да предупредите децата си, че определено не трябва да ядат костилките на черешите. От една-две случайно погълнати нищо няма да се случи, но ако изяде дузина, можете сериозно да се отрови.

В козметиката

Сокът и пулпата на черешите се използват в много козметични продукти. Черешите имат избелващи свойства, освежават и тонизират кожата, като я подхранват с различни минерали и витамини, заглаждат бръчките, нормализират тена.

Могат ли черешите да навредят?

Колкото и да са полезни, черешите имат висока киселинност и при прекомерна консумация могат да навредят. Особено внимателни трябва да са с тях хора с остри стомашни проблеми, особено язви и висока киселинност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest