Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Как салвията помага на женското здраве

Как салвията помага на женското здраве

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716721
Как салвията помага на женското здраве

Градинският чай, по-известен като салвия (лат. Salvia officinalis) е лечебно растение, което се използва от древни времена за лечение на здравословни проблеми на жените. Счита се за женско растение, както заради женската си красота, така и заради лечебните си свойства.

Средиземно море се счита за родно място на градинския чай. Дори Хипократ посочва полезните свойства на това растение и препоръча използването му, за да даде сила и да удължи младостта. Самото име говори за лечебната сила на растението, преведено от гръцки означава здраве и благополучие.

Растението е богато на витамини А, В, С, К и микроелементи. В състава му влизат още още флавоноиди, алкалоиди, смола и танини, киселини от органичен произход, камфор. Благодарение на уникалния си състав градинският чай е от голяма полза за хората, притежавайки всестранни лечебни свойства.

Салвията притежава противогъбично, бактерицидно, антиоксидантно и спазмолитично действие. Тя нормализира работата на храносмилателния тракт, премахва бързата уморяемост и насърчава работата на мозъка.

Специално за женското здраве градинският чай е полезен при:

- нарушена и болезнена менструация;

- възпаления на гениталиите;

- облекчава симптомите по време на менопаузата;

- облекчава предменструалния синдром;

- при мастит;

- при безплодие;

- при постоянни спонтанни аборти;

- при прекомерна и продължителна лактация.

Градинският чай има много благоприятен ефект върху женската хормонална система:

- Билката за жени намалява болезнеността по време на менструация;

- Стягащите свойства на растението спомагат за намаляване на силата на кървене по време на менструация;

- Естрогенният ефект на билката е незаменим за менопаузата. Градинският чай е особено полезен по време на горещи вълни, също регулира прекомерното изпотяване, намалява депресивните състояния, подпомага умствената дейност, намалява главоболието, справя се с безсънието;

Ползи от салвията за женското здраве

- Това растение е естествен фитоестроген. Препоръчва се за жени с ниски нива на женски хормони;

- Помага при гинекологични възпаления, включително бяло течение;

- Помага за зачеване при безплодие. Компонентите на растението подпомагат узряването на яйцеклетката и спомагат за изграждането на ендометриума. Жените, които искат да забременеят, трябва да пият от отвара билката през първата половина на цикъла, т.е. след края на менструацията, в продължение на 10-14 дни, преди да започне овулацията;

- Градинският чай се използва за стимулиране на раждането в случай на слаби контракции. Задължително е да запомните, че бременността се счита за просрочена след 42 седмици;

- Спира, когато е необходимо, образуването на кърма.

- За жени над 35 години градинският чай ще помогне за подмладяване на тялото;

- Градинският чай има противовъзпалителни, противовирусни и дезинфекционни свойства. Смята се за отличен антисептик, така че често се използва за гаргара на настинка.

Чаят от салвия се пие на гладно, сутрин и преди лягане, по една чаша на ден. Това количество може да се раздели на 2-3 приема. Курсът на лечение е от 1 до 3 месеца и може да се повтори след месец.

В женското тяло градинският чай действа върху 2 хормона - естрадиол и прогестерон. Естрадиолът е най-активният женски полови хормон в класа на естрогените. Прогестеронът е един от основните хормони на бременността, благодарение на който започва синтеза на други хормони, които са необходими по време на раждането и за хранене на бебето.

Градинският чай инхибира синтеза на прогестерон и насърчава увеличаването на синтеза на естрадиол, поради което употребата на градински чай по време на бременност може да провокира спонтанен аборт или бъдещата майка може да няма мляко след това.

Салвията не се препоръчва за жени с високи нива на естроген, а тези, които имат нормални нива, трябва да я използват с повишено внимание, тъй като излишъкът от естроген води до преждевременно разкъсване на фоликула и освобождаване на яйцеклетката.

Забранен е приема на салвия при дефицит на щитовидни хормони, ендометриоза и миома. При предозиране и прекомерна продължителна употреба билката може да бъде токсична!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest