Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»5 полезни продукта, които могат да ви навредят

5 полезни продукта, които могат да ви навредят

Хладилник

През последните години стана модерна думата суперхрана. Някои специалисти по хранене твърдят едва ли не, че такива продукти трябва да ядем нон-стоп.

Не трябва обаче да приемаме това в буквалния смисъл на думата, тъй като и най-полезните продукти могат да съдържат вредни вещества. Ето списък от 5 продукти, които първо придобиха статут на супер, след което паднаха в очите на лекарите.

Грейпфрут

За този плод се знае, че е най-ефективен при отслабване, тъй като съдържа веществото нарингенин. То понижава кръвната захар и помага да се изгарят повече мазнини. Грейпфрутът често присъства в различните диети за отслабване. Освен това съдържа много витамин С и фибри, които също се борят с наднорменото тегло и предотвратяват преждевременното стареене.

Грейпфрут

Но наред с всичко това този чуден плод може да увеличи нивото на женския хормон естроген. Според едно проучване, проведено в САЩ, 40-годишните жени, които ядат четвърт грейпфрут дневно, са с повишен риск от рак на гърдата. Ето защо преди да използвате този плод, е най-добре да се консултирате с вашия лекар. Още повече, ако във фамилията си вече имате случаи на рак на гърдата.

Куркума

Активният компонент на подправката, куркуминът, ускорява разграждането на мазнините, не позволява на кръвната захар да се повишава и удължава здравето на черния дроб. Някои проучвания показаха също, че куркумата повишава естествените защитни сили за борба с рака и забавя развитието на болестта на Алцхаймер.

5 полезни продукта, които могат да ви навредят

Основното обаче е да не прекалявате и не надвишавате дневната доза от куркума или къри над 100 мг. Прекалената консумация на всички подправки, както е известно, води до образуване на язви. Куркуминът в допълнение разрежда кръвта, което в случай на нараняване или операция може да предизвика тежки кръвоизливи. Допустим препоръчителен прием е не повече от 1 чаена лъжичка на седмица.

Соя

Соята е дошла в нашата кухня от Азия. На Изток соята спомага на местните жени да поддържат своята красота и младост. За много хора соята напълно заменя продуктите от животински произход и по този начин се предотвратяват проблеми с холестерола, атеросклероза и инсулти. А съдържащите се в соята седем незаменими аминокиселини помагат на организма да ремонтира увредените клетки.

Въпреки полезните качества на соята, някои от нейните компоненти могат да нарушат метаболизма. Проучвания показват, че прекалената консумация на соеви продукти намалява качеството на сперматозоидите, а понякога и увеличава риска от рак на простатата, защото соята спада към графата на т.нар. фитохормони. Лекарите не препоръчват повече от една порция соева храна на ден.

Чили

Чили

Капсаицин, която се съдържа в лютите чушки, подобрява притока на кръв и предотвратява развитието на ракови тумори. Пиперът ускорява метаболизма и позволява по-бързото горене на калории. Според експеримент на британски учени, достатъчно е да добавяме само по една четвърт чаена лъжичка от подправката в храната си на ден и ще изгубим до 2 килограма от теглото си за един месец.

Но друг експеримент, проведен в Йейл, даде печални резултати: хората, които ядат чили, притежават с 15% по-висок риск от развитие на рак на стомаха. Изследователите смятат, че консумацията на подправки намалява защитата на храносмилателния тракт, стимулира развитието на язви, нарушава храносмилането, предизвиква киселини в стомаха. Ето защо не е добре да консумирате повече от 3 чушки на седмица.

Мазна риба

В сьомгата и скумрията се съдържат Омега-3 мастни киселини, които укрепват сърдечно-съдовата система и подобряват нервната система. Освен това рибата съдържа витамин D и фосфор. Не е изненада, че в последно време рибата се счита за панацея при всякакви болести и за нея се застъпват най-вече кардиолозите.

Риба

Въпреки това от диабета, които заплашва милиони хора в развитите страни, тлъстата риба не защитава, а напротив. Експерти от Университета на Калифорния смятат, че пестицидите, които попадат в организмите на морските обитатели и се натрупват именно в мастните тъкани, влошават изработката на хормона инсулин. Което всъщност провокира диабет. За да не се излагате на ненужен риск, ограничете потреблението на риба до 2 порции от 140 грама на седмица.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest