Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да съхраним лук, за да издържи цяла зима?

Как да съхраним лук, за да издържи цяла зима?

как да съхраняваме лука

Един от най-често използваните продукти в кухнята е лукът. Слагаме го в ястията, които готвим, в салатите, в сандвичите, с него подправяме туршиите, консервираните храни, дори експериментираме нови вкусови усещания.

Известно е, че лукът във всичките му разновидности, е не само храна, но и лек за всевъзможни здравословни проблеми, профилактично средство за превенция на редица болести - от обикновените простуди до раковите заболявания.

Лукът съдържа цял арсенал от полезни хранителни и лечебни съставки - фибри, въглехидрати, витамини, минерали, фитонутриенти. Благодарение на тях лукът е суперхрана, която засилва имунната система, пази от вируси, бактерии и гъбички, чисти токсините от тялото, помага при анемия, унищожава свободните радикали и хидратира тялото, благодарение на високото съдържание на вода.

Добре познатият ни полезен зеленчук ни храни, лекува, пази и подкрепя в стремежа ни да съхраним здравето и бодростта си. За да бъде обаче максимално полезен, лютивият зеленчук трябва да бъде винаги свеж.

За целта е нужно лукът да бъде съхраняван правилно, макар да е известно, че е много траен природен продукт. При добро съхранение лукът може да се запази до 8 месеца, което означава, че реколтата от него е жизнеспособна до излизането на новата през следващата година.

Тъй като 89 процента от съдържанието му се състои от вода, е нужно да се държи в помещения, които са добре проветриви. В задушно и спарено пространство, лукът бързо ще стане жертва на плесени и мухъл.

съхраняване на лук

Независимо че на допир лукът е твърд, което създава убеждение, че е устойчив, трябва да се държи в широко пространство, където за всяка глава от него да има достатъчно място, тъй като тясното място ще доведе до повреждане и смачкване на главите, а това означава много бързо разваляне.

В недалечно минало лукът е съхраняван, като главите са се сплитали на плитки и всяка се е окачвала на гредите на тавана или в избата.

Днес се предлагат и други възможности. В тънък дамски чорап или чорапогащник се поставят глави лук, като се завързва възел след всяка поставена глава. Така има собствено пространство и се осигурява и вентилацията на луковите глави. Може да се използват всякакви материали, които имат мрежеста структура.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest