Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Кулинарна употреба на италианската цикория Радикио

Кулинарна употреба на италианската цикория Радикио

Кулинарна употреба на италианската цикория Радикио

Радичио или радикио е италиански зеленчук, който е от семейството на цикорията. На вкус е леко до по-силно горчив, а по вид прилича на малко червено зеле.

В него има много полезни вещества, които помагат за нашето здраве. Радикио съдържа в себе си витамин К, инбитин, заексантин, както и много витамини и минерали, които освен това са и антиоксиданти.

Ако посетите Италия, този вид цикория може да ви бъде сервирана както сурова, така и като добавка в салата, а също така може да я намерите печена в състава на не едно или две италиански ястия.

Радичиото съдържа в себе си много малко калории, което го прави един от най-добрите помощници в борбата с килограмите. Освен че помага за намаляване на килограмите, с помощта на италианска цикория може да поддържате и здравословно тегло.

В 100 грама листа радикио има само 100 калории.

Както споменахме, радичиото има леко горчив вкус, което се дължи на факта, че в него се съдържа инбитин. Инбитинът може да помогне за успокояване на болка, когато нещо ви боли. В листата на този вид цикория се съдържат и много антиоксиданти. Антиоксидантите са много полезни за очите и помагат за предотвратяване на дегенерация на мускулите, защото филтрират ултравиолетовите лъчи.

Радичио

Ако листата са пресни, те съдържат в себе си витамини от група В, също така и фолиева киселина. Радичиото съдържа в себе си съединения, които помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.

Много хора бъркат радичиото с червена маруля и червено зеле, но това е различен зеленчук с традиции на Ботуша. Този вид цикория също така принадлежи и към семейството на Сложноцветни. От този вид зеленчук, могат да бъдат намерени още няколко вида, които също са много разпространени, а именно Тревизо, чийто вкус е малко по-сладникав, и Кастел Франко, чийто цвят е зелен и има червени петна.

По-голямата част от цикорията в световен мащаб се внася от средиземноморските страни, но може да бъде намерен и в Калифорния, където също се отглежда.

Избор и съхранение на радикио

Ако решите да си купите този вид цикория, трябва да знаете някои неща относно това как да го съхранявате и как може да го добавите към вашето меню. Когато избирате цикория, гледайте да е с хубав червен цвят и видими бели линии. Не купувайте такъв зеленчук, който е посинял, има пукнатини по него или листата му са много меки. Ако сложите радичиото в хладилник сурово и неизмито, то може да издържи цели две седмици.

Готвене на радикио

Ако решите да готвите с него или да го добавите към вашата салата, трябва да премахнете външните листа и да го измиете хубаво под течаща хладка вода. Може да го слагате в салата, да го изпечете на скара или може да го добавите към някои ястия като супи, ризото и дори в тестени изделия.

Също така може да го нарежете на кубчета и да го сложите върху пица. Може да си го сварите, като внимавате листата му да не изсъхнат, защото както казахме вече, в тях се съдържат всички полезни вещества.

Италианското радикио може да се приготви и като плънка за месни рулца, без значение вида на месото, а също така и в сосове.

Радикио

Сред най-добрите кулинарни съвети при готвенето на радикио е този как да отстраним горчивината на зеленчука. В зависимост от начина на гледане, състава на почвата и това кога е набран радичио, горчивината може да бъде по-силна или по-слаба. При термична обработка тя се омекотява.

И за двата вида зарзават премахнете бялата сърцевина, която е най-горчивата част. Това е едно от важните неща при кулинарна обработка на радикио.

Горчивите съединения на радикио са водоразтворими, така че накисването на нарязаните листа за половин час или тяхното бланширането ще премахне прекомерната горчивина. Не забравяйте обаче, че така ще се убият и витамините в полезния зеленчук.

Ако обаче използвате прясно радикио в салати, може да смекчите горчивия вкус, като направите сладки дресинги с мед, горчица и балсамов оцет.

Много добре зеленчукът се съчетава с чесън, черен пипер, индийско орехче, кимион и др. източни подправки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest