Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как се готви минокоп правилно

Как се готви минокоп правилно

Минокоп
Снимка: Dessie

В Черно море има голямо разнообразие от най-различни видове риба. Тук ще разгледаме една не толкова позната, но за сметка на това доста вкусна риба, а именно за минокопа. Този вид риба живее най-вече на дъното на морето, където е скалисто и има водорасли.

Размножителният период на рибата минокоп е през май и юни. Минокопът значително се отличава от морската врана, с която често бива бъркан. Разликата между двата вида риба е израстък, намиращ на долната челюст. Гърбът на минокопа най-често е с кафяво-сивкакв цвят, а на другите страни има светли и тъмни ивици, които могат да се видят и на главата.

Рибата е дълга 70-80 см и с тегло от 40 до 60 кг. Този вид риба може да бъде намерен не само в България, но и в Атлантическото крайбрежие на Европа и Африка, също така в Ла Манша до Антола и в Средиземно море. В България през есенния сезон могат да се намерят малки минокопи с размер от 4.5 до 16 см, много рядко обаче се намират по-едри и възрастни екземпляри от този вид риба.

Миникопът бива наричан още каменен лаврак или див лаврак.

Месото на рибата е много вкусно и тук ще споделим как по-лесно и правилно да си го приготвите. Минокопът е също и вид хищник. В долната челюст на минокопа има зъби, а под върха на челюстта има израстък, който има вид на дебел мустак.

Това да хапнете минокоп си е чиста проба късмет. Когато се сдобиете с този вид риба, трябва да премахнете зъбите, главата и да го почистите много старателно. Може да си го приготвите като риба на скара, риба на фурна, рибена супа и др. Ако ще си го приготвяте на фурна, трябва да сложите шишчета на дъното на тавата, в която ще слагате рибата, за да не залепне за дъното. А може да използвате и хартия за печене. Слага се също и морска сол.

Как се готви минокоп
Снимка: Dessie

Рибата, както казахме е вкусна, но също така и много нежна и сочна. Когато почистите рибата, може да я разрежете през средата и да я напълните с плънка по ваш вкус. Може и след като направите пълнената риба, да я покриете с морска сол и така да я изпечете. Става много вкусна, приготвена по този начин. Може да я увиете и в хартия за печене и така да я изпечете вместо в алуминиево фолио, защото то може да залепне за рибата.

Може да я приготвите и като риба плакия с доматен сос.

Докато чистите рибата минокоп, ще забележите, че тя има кост, която по форма много прилича на кръст. Съществува легенда, според която тази кост носи късмет на човека, уловил рибата. Рибата минокоп влиза в семейство, наречено минокопови. Люспите ѝ са едри, което показва, че тя принадлежи към по-младо еволюционните риби.

Люспите ѝ също така падат доста трудно, за това трябва да се постараете повече, когато я почиствате. Интересен факт за този вид риба е, че за разлика от другите риби, нейното тяло е покрито почти изцяло с люспи.

Има люспи дори на ноздрите. Минокопът може да развие доста висока скорост за кратко време. Когато минокопът се движи във водата, заради неговото оцветяване и формата му прилича на чадър.

Вижте още вкусни предложения за:

- пълнен шаран;

- скумрия на фурна;

- печена пъстърва.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest