Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Петте свещени храни според китайските текстове

Петте свещени храни според китайските текстове

Петте свещени храни според китайските текстове

Ако сте любители на китайската култура, то няма как да не знаете, че числото пет се свързва с петте елемента според местната философия. Сигурно сте чували за Петте свещени планини, но надали сте се замисляли, че и арките на портата на централния площад Тянанмън са точно пет на брой.

Числото пет е често срещано в китайските писания, поради което тук ще ви запознаем с петте свещени храни според китайските текстове. Те са известни и като петте свещени зърна и това са ориз, соя, булгур, просо и ечемик.

Ориз

Днес ориз се отглежда в държави от всички континенти с изключение на Азия, но неговата родина е Китай. Според историческите сведения именно там той започва да се култивира и то още около 7000 г. пр. н. е. Това се случва около басейна на река Яндзъ, най-дългата азиатска река и съответно най-голямата в Китай.

Оризът, който се е превърнал в символ на Китай, съвсем логично спада и към петте свещени храни на азиатската държава, като за това се съди не само по вековната му история, но и поради факта, че освен за препитание, той се е използвал и за много древни религиозни церемонии, някои от които се спазват и в наши дни в Китай.

Соя

Петте свещени храни според китайските текстове

Какво друго може да се каже за соята освен, че е много богата на протеини, всякакви хранителни минерали, витамини от В групата, фитинова киселина и др. Тя също е култивирана около 7 000 г. пр. н. е. и е играла основна роля за изхранването на многобройния китайски народ. Изчислено е, че в 100 г суров продукт се съдържат около 446 калории. Нищо чудно, че на соята е отредено място в китайските текстове като една от петте свещени храни.

Булгур

Булгурът е една от най-ценните храни за всички народи от Близкия Изток, Индия, Южна Азия, Армения и Балканите. Тя се използва от векове в кухнята им не само защото е много питателна, но и защото е изключително полезна. Има много популярни основни ястия с булгур, характерни за кухнята на тези народи, но също така от булгур се приготвя и така познатата ни салата Табуле, както и невероятните арабски кюфтенца.

Много преди днешните учени да са разгадали безценните съставки на булгура, който включва в себе си всякакви протеини и минерали, желязо, фосфор, магнезий, цинк, селен, калий, манган и др., китайският император Шен Нунг го включва към едно от петте свещени семена заедно с ориза, ечемика, просото и соята.

Просо

Макар в много държави просото да се използва предимно за фураж на селскостопански животни или за храна за птици, в Китай то от векове е признато за една от най-здравословните и лечебни храни. Днес от него се произвежда и така известната китайска ракия Маотай, като една бутилка от нея може да достигне цена от няколкостотин евро.

Петте свещени храни според китайските текстове

Ечемик

Погледнато в световен мащаб днес около половината от посевите на ечемик се разпределят между Русия и Китай. Тази култура бързо се напасва дори и към лоши метеорологични условия и не е особено претенциозна към почвата, в която се отглежда. Поради тази причина се предполага, че ечемикът е първата позната на човечеството зърнена култура.

Той е богат на витамини, минерали, нишесте и протеини (в сравнение с повечето зърнени култури, протеините в ечемика не се усвояват толкова пълноценно от човешкия организъм) и е обявен за петата свещена храна в китайските текстове.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest