Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Ядем все по-хубави и по-скъпи млечни продукти

Ядем все по-хубави и по-скъпи млечни продукти

AdminAdmin
Администратор
95442k
Ядем все по-хубави и по-скъпи млечни продукти

Качеството на българското саламурено сирене и кисело мляко става все по-добро. През изминалите две години са настъпили значителни промени в състава на млечните продукти, които българинът потребява.

Информацията е на Министерството на земеделието и храните, което наскоро поръча мащабно изследване, което да определи какво е състоянието на българския млечен пазар. Изследването е реализирано от потребителската организация „Активни потребители“.

По думите на министър Найденов нашенецът вече яде наистина качествени млечни продукти. А тенденцията е на трапезата ни да се „завръщат“ качествени храни, направени от натурални продукти.

Преди две години след подобно изследване се оказа, че само в едно кисело мляко е намерена световноизвестната българска бактерия „лактобацилиус булгарикум“. При сирената положението е било още по-тревожно, тъй като нито едно не се е доближавало до стандартите за качество.

През 2011 година обаче голяма част от млечните продукти спазват БДС, който дори не е задължителен, а доброволен, каза министъра.

По данни на потребителската организация 6 от проверените 16 произволно избрани кисели млека, представени в търговската мрежа, са изготвили млечния продукт по Българския държавен стандарт. Водното съдържание, маслеността, сухото вещество, киселинността, млечния белтък, нишестето и характерните млечни бактерии били в норма.

Резултатите претендират за обективност и независимост, тъй като са направени в частна лаборатория.

Другото наблюдение е, че се наблюдава известно увеличаване на цената на млеката и сирената. Обяснението е повишеното качество.

За сега видим резултат по отношение на качеството на продуктите от основна необходимост се забелязва само в областта на млечните продукти.

В същото време обаче остава и недоволството на българските земеделци, които продават литър мляко средно между 35 и 55 ст. В този случай крайната цена на млечните продукти остава нереално висока.

Други потребители пък се опасяват, че стандартите не са добра практика, тъй като задължително е фактор за повишена цена, а след като проверките затихнат, качеството се снижава, а паричната стойност остава същата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest