Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Как да контролирате желанието си за сладко

Как да контролирате желанието си за сладко

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k2k
Как да контролирате желанието си за сладко

Ако смятате, че навикът ви да ядете десерти е излязъл извън контрол, опитайте се първо да разберете какво е в основата на вашето пристрастие към сладките неща. Прекалено честата консумация на сладко може да доведе до редица здравословни проблеми и сериозно да навреди на фигурата.

Рядкото желание за нещо сладичко се отразява добре на организма, но ако всеки ден посягате към шоколада, тортата или вафлата, значи в тялото има някакъв дефицит, който трябва да бъде наваксан. Възможно е да става въпрос и за обикновен навик, който обаче трябва да бъде изкоренен.

Един от начините за контрол на пристрастието към сладкото е воденето на дневник на храната. Има и други методи за контролиране на желанието да си подсладите живота.

Задайте си въпроса – защо изпитвате желание да хапнете сладко и защо искате да пиете чая и кафето си с по няколко лъжички захар. Дали наистина искате да хапнете сладко или това е само емоционална реакция, предизвикана от стрес или от навика.

Консумацията на въглехидрати и захар спомага за изработването на серотонин, който предизвиква доброто настроение. Това ви кара да си мислите, че сладкото решава проблемите ви.

В сравнение с белия хляб и ориза, сложните въглехидрати в пълнозърнестите храни предизвикват чувство на ситост, което ви предпазва от рязко покачване и спадане на нивото на кръвната захар.

А точно то води до пристрастяване към сладкото. Пълнозърнестите култури са свързани с по-малък риск на възникване на диабет и устойчиво отслабване.

Желанието за сладко пречи на отслабването

Когато изпитвате силно желание за сладко, опитайте се да задоволите желанието си с по-здравословен избор – пресни плодове или йогурт. Въпреки че тези продукти също съдържат захар, те са богати и на здравословни хранителни вещества – витамини, белтъчини, влакнини и антиоксиданти. Заложете на здравословни снаксове, които не само ще заситят глада ви, но и ще ви държат сити по-дълго време.

Пийте достатъчно вода и се старайте винаги да бъдете добре хидратирани. Понякога забравяме да пием вода и бъркаме жаждата с глад. Така че, ако внезапно ви се прииска да хапнете парче шоколад, първо изпийте чаша вода и вижте как ще се почувствате. Водата намалява глада и освежава тялото, така че я превърнете в своя любима напитка, особено през горещите летни месеци.

Планирайте кога ще се храните, за да не се получи така, че да бъдете изкушени от нездравословни десерти, само защото сте гладни. Хранете се на всеки три до пет часа и нивото на кръвната ви захар ще е стабилно. Ако често пропускате хранения, съвсем нормално е да имате необходимост от бързи захари, които да ви заситят. Ето така се поражда постоянното желание за сладко и омагьосаният кръг на нездравословното хранене.

Пропускането на закуската е много вреден навик, който трябва да се постараете да изкорените. В началото на деня организмът има нужда от пълноценна и здравословна храна, за да се възстанови след нощния сън и да се зареди с енергия за предстоящия ден. Ако пиете само кафе или пък хапнете нещо бързо и нездравословно, само след няколко часа ще усетите глад и е много възможно да посегнете към нещо сладко. Създайте си здравословни навици за закуска и ще видите как цялостният ви хранителен режим ще се промени, а желанието за сладко ще започне да намалява.

Пропускането на закуската увеличава желанието за сладко

Недоспиването също е една от основните причини за прекомерното желание за сладко. Учените са доказали, че липсата на сън има пряко отношение към ниските нива на лептина - хормонът, контролиращ апетита, докато в същото време се повишава хормона на глада - грелин. Осигурявайте си поне 7-8 часа сън, за да се чувства организмът добре и да не се налага да посягате към вредни храни и сладки изделия.

Следващият съвет може да ви стори странен, но всъщност е много ефективен. Винаги се старайте да овкусявате храната си с хубави подправки. Това се обяснява с факта, че добре овкусените ястия задоволяват вкусовите рецептори и с важна стъпка в регулирането на хранителните навици. Винаги, когато можете, избирайте пресни билки, хубав зехтин и оцет, ако имате желание заложете и на по-екзотични подправки.

За някои аромати като канела и сминдух е известно, че могат да потискат апетита, така че експериментирайте и вижте кое отговаря най-много на вашия вкус и нужди.

Единственият начин да преодолеете зависимостта си към сладкото е да бъдете честни със самите себе си. Ако забелязвате, че прекалявате със сладкото, наблегнете на пресните продукти и пълнозърнестите храни.

Спрете да държите по рафтовете в кухнята различни сладки и бисквити. Ако постоянно имате под ръка нещо сладко, то е напълно нормално да се чувствате изкушени. Заменете сладкишите с купа плодове и когато ви се хапва сладко, просто изяжте един плод. По този начин ще изкорените стария навик винаги да си вземете нещо сладко, минавайки покрай кухнята. Навиците се възпитават, затова се постарайте да си изградите здравословни такива.

Ако все пак продължава постоянно да ви се яде сладко, може да посетите и личния си лекар. Възможно е да допускате някои грешки в диетата си или да имате дефицит на витамини, който обуславя вашето нездравословно желание за сладкиши.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest