Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Апетитът при възрастни

Апетитът при възрастни

Храненето при възрастни

Загубата на апетит обикновено е симптом на друг основен проблем, въпреки че може да се проявява по-често с напредването на възрастта.

Остарявайки, хората имат намаляващо чувство за вкус, което може да се дължи на приема на лекарства или на хронични заболявания. Бъбречна недостатъчност, чернодробните заболявания и проблемите с щитовидната жлеза повлияват отрицателно на нормалния апетит.

Емоционалните фактори като депресия и тревожност могат да намалят апетита, в допълнение с приема на алкохола, цигарите и злоупотребата с наркотици. Възвръщането на желанието за храна зависи от тежестта и причините за симптомите при загубата му.

Ако сте развили тежко недохранване вследствие на него, може да се дават хранителни вещества интравенозно, което изисква хоспитализация. Ако имате някакъв вид инфекция, апетитът ви ще се завърне, след като тя бъде излекувана.

Ето някои прости съвети за възбуждане на апетита:

1. Яжте храни, които изглеждат и миришат съблазнително и апетитно. Едро нарязаните зеленчуци с разпилени листенца магданоз и настъргано сирене по тях или разнасящо топлото си ухание току-що изпечено хлебче могат да предизвикат асоциацията за приятното чувство, когато са били консумирани.

Също така намерете удобна и приятна среда, в която да се храните и избягвайте шумните или стресови ситуации, докато се настроите за хапване. Избягвайте да приемате течности преди или по време на хранене, защото те ни карат да се чувстваме сити по-бързо.

2. Потърсите съвет, ако загубата на апетит е свързана с тревожност, обсесивно-компулсивно разстройство или депресия. Следвайте препоръките на вашия лекар за правилния прием на лекарства и спазването на хранителен режим.

апетитът при възрастни

Използвайте терапия, за да промените вашите навици за хранене и възприемането на изображението на тялото, в случай на анорексия или хранителни разстройства. Повърхностните усилия за стимулиране на апетита ще се провалят, ако нездравословните емоционални убеждения продължават да съществуват.

3. Стимулира апетита използването на билки като коча билка, маточина и бял равнец. Семената от копър, коренът-джинджифил, женшенът, листата от папая, плодът папая, ментата, лимонът и леко лютите чушки също обострят вкуса и засилват чувството на глад.

Не използвайте женшена, ако имате високо кръвно налягане. Вземете необходимите хранителни добавки - мултивитамини за намаляване на хранителния дефицит. Трябва да се приемат повече витамини от В групата, за да се стимулира апетита и цинк и мед, за да се засили чувството за вкус.

4. Правете леки физически упражнения, за да се повиши апетитът ви. Опитайте с ходене, разходка с велосипед, леки упражнения от йога или бавно плуване, за да стимулирате глада без изгаряне на излишни калории и без да утежнявате състоянието на съпътстващите заболявания. Упражненията ще ви помогнат и да усвоите хранителните вещества от храната по-бързо също така.

5. Откажете се от пушенето, което намалява апетита и увеличава риска от рак и други смъртоносни усложнения и заболявания. Не прибягвайте често към стимуланти като кофеина, енергийните напитки, сладките храни и напитки, защото те намаляват апетита и нямат хранителна стойност. Сладкото повишава нуждата от пиене на повече вода, което довежда до чувство на ситост. Намалете приема на алкохол или се откажете от него изцяло.

6. Пийте мляко или млечни заместители три пъти на ден, за да получавате необходимите калории и хранителни вещества. Яжте пълнозърнест хляб, макарони, бисквити, зърнени култури и супи със сметана.

Крем-супите имат повече калории и протеиново съдържание от бульона и обикновените супи. Закуската с авокадо, банани, кисело мляко, плодови шейкове и краве масло, които са питателни, но и лесни за усвояване, са прекрасно решение.

Прочетете още как да увеличим апетита при възрастни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest