Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Утоляване на глада

Утоляване на глада

DesislavaDesislava
Новак
217311
Утоляване на глада

Една от основните причини хората да прекаляват с яденето или да изневеряват на диетата си е гладът. Гладът е естествен отговор на тялото при намаление в хранителните калории. Контролът на глада често е най-трудната корекция при започване на нов диетичен план.

За щастие, има много неща, които можете да направите, за да утолите глада, без да правите компромис със загубата на тегло.

Стъпка 1

Научете се да се правите разлика между действителния глад и психологическото желание да ядете. Ако ви се яде за комфорт, тялото ви може да отговори на тези ваши нужди чрез увеличаване на глада. Признайте пред себе си, че това е фалшив глад.

Стъпка 2

Изпивайте пълна чаша вода, когато сте седнали да се храните, и след това отново между отделните хранения, вместо лека закуска или поглъщането на висококалорични храни. Попълването на стомаха ви с вода ще го подмами за пълно усещане и ще намали желанието ви да ядете. С пиенето на големи количества вода също така ще се предпазите от обезводняване, състоянието, при което организмът често греши и приема за глад.

Стъпка 3

Хранете се редовно през целия ден, но избягвайте захар или закуски, съдържащи скорбяла. Тези храни могат да причинят внезапно повишение в нивата на кръвната захар, които могат да предизвикат глад и други симптоми. Храненето по-често също намалява интензивността на глада и повишава метаболизма ви.

Стъпка 4

Направете вашата диета, богата на фибри. Фибрите изискват повече дъвчене от другите храни. Богатите на фибри храни, дават на тялото възможност да регистрира ситост преди преяждане. Богатите на фибри храни също отнемат по-дълго време за усвояване от другите храни, така че ще се чувствате сити за по-дълъг период от време след хранене. Специалистите препоръчват да се ядат богати на фибри храни в началото на всяко хранене. Ябълки, лененото семе и овесени ядки са три здравословни, богати на фибри храни.

Стъпка 5

Увеличете количеството на протеини с всяко хранене. Протеинът естествено потиска апетита и ще ви помогне да намалите глада между основните хранения. Добрите хранителни източници на протеин включват постното месо, птици, риба, яйца, тофу, боб и фъстъченото масло.

Стъпка 6

Пийте по чаша кафе между храненията. Според клиниката Мейо кофеинът е естествено средство за потискане на апетита, което може да намали глада. Прекомерната консумация на кофеин обаче може да доведе до други странични ефекти, затова не прекалявайте с него.

Стъпка 7

Дъвчете дъвка между основните хранения, за да потиснете апетита и глада си. Според експертите дъвката е особено полезна за намаляване на желанието за хапване на сладки храни през целия ден. Бъдете все пак умерени - дъвченето на дъвка натоварва челюстта ви и може да е вредна за зъбния емайл.

Стъпка 8

Опитайте естествените алтернативни средства за защита и контрол на апетита ви. Гуарана и жълт кантарион може да ви помогнат за намаляване на глада и апетита.

Стъпка 9

Посъветвайте се с вашия лекар за рецепта от лекарства, които могат да контролират апетита ви.

Стъпка 10

Не пропускайте закуската. Неслучайно тя носи славата на най-важното хранене за деня. Пригответе си здравословна засищаща закуска, която да ви даде енергия за целия ден.

Стъпка 11

Голяма салата за утоляване на глада

Не пропускайте и обяда. Добра идея е да си направите купа свежа салата със сезонни зеленчуци, семена, ядки. Тя ще ви засити и ще утоли глада напълно.

Стъпка 12

Запасете се с плодове. Нали знаете как едно време у дома имаше купа с плодове на масата. Е, време е да откраднете ролята на майка си и вие да приготвите такава на вашата трапеза. Нека пред очите ви винаги има плодове. Ако имате възможност, вземете си и на работното място.

Стъпка 13

Щом усетите глад, а сте хапвали скоро, разходете се. Изразходването на енергия притъпява усещането за глад. Може да се разходите в обедната почивка или да повървите пеша след работа. Опитайте да се движите така поне по 20 минути всеки ден.

Стъпка 14

Сипвайте храната си в малки чинии. Визуализирането на по-малко количество храна ще накара организма да свикне с него и да се засища по-бързо с по-малка порция.

Стъпка 15

Докато се храните, разсейте вниманието си за 10 минути по някакъв начин - изгледайте клипче, проведете телефонен разговор, пуснете пералня или нещо друго. Що се върнете обратно към недовършената си порция, тя ще остане така, защото стомахът ще е осъзнал, че е сит.

Стъпка 16

Опитайте с ароматерапия. Например, ако ви се хапва нещо сладко или по-точно шоколад, помиришете такъв аромат. Има редица масла от билки, които също могат да притъпят усещането за глад.

Стъпка 17

Подлъжете психиката си, създавайки ѝ напрежение. Купете си кантар - всеки знае, че наличието му вкъщи е свързано и с непрекъснато мерене. Носете по-тесни дрехи - щом усетите стягане, ще спрете да ядете. Залепете снимка, картинка или знак минус и желаните килограми, които искате да свалите, на хладилника. Нека е винаги пред очите ви. Всички тези подходи са напомняния за правилно хранене. То не се основава на гладуването, а напротив - на по-честото хранене. Яжте по 5-6 пъти дневно, но малки количества.

Стъпка 18

Наблегнете на домашно приготвената храна, която е много по-вкусна и полезна от полуготовите или готовите храни, които си взимате отвън. Освен това, трябва да намалите алкохола, защото той провокира глада.

Прочети и за тези трикове за ситост.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest