Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ползи и вреди от употреба на ленено семе

Ползи и вреди от употреба на ленено семе

DesislavaDesislava
Новак
217311
Ленено семе и чия
Снимка: Чародейката

Наистина ли лененото семе е новата храна чудо? Предварителните проучвания показват, че лененото семе може да помогне в борбата с всичко - от сърдечно-съдови заболявания и диабет до рак на гърдата.

Някои го наричат една от най-силните растителни храни на нашата планета. Има доказателства, които показват, че то може да помогне за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, рак, инсулт и диабет. Това е доста трудна задача за едни малки семена, който са били отглеждани в продължение на векове - ленено семе.

Състав на лененото семе

Въпреки че лененото семе съдържа всички видове полезни съставки, то дължи своята здравословна репутация главно на три от тях:

• Омега-3 есенциални мастни киселини, "добри" мазнини, които са доказали, че имат множество здравни ефекти. Всяка една супена лъжица ленено семе съдържа около 1.8 грама растителни омега-3 мастни киселини.

• Лигнани, които са известни както растителен естроген и имат антиоксидантни качества. Лененото семе съдържа 75-80 пъти повече лигнани в сравнение с други растителни храни.

• Фибри. Лененото семе съдържа както разтворими така и неразтворими фибри.

Ползи от приема на ленено семе

Последните проучвания сочат, че лененото семе може да има защитен ефект срещу рак, особено рак на гърдата, рак на простатата и рак на дебелото черво. В проучвания при животни, растителните омега-3 мастни киселини в лененото семе, наречени ALA, инхибират честотата и растежа на тумора.

Освен това, лигнаните в лененото може да осигурят известна защита срещу видове рак, които са чувствителни към половите хормони. Някои проучвания показват, че излагането на лигнани по време на юношеството помага да се намали риска от рак на гърдата и може също да увеличи преживяемостта на пациенти с рак на гърдата.

Лигнаните може да ни предпазят от рак чрез:

• Блокиране на ензимите, които участват в метаболизма на хормона;

Ленено семе

• Пречи на растежа и разпространението на туморните клетки.

Някои от другите компоненти в лененото семе също имат антиоксидантни свойства, които могат да допринесат за защита срещу рак и сърдечни заболявания.

Изследванията показват, че продукти, съдържащи растителни омега-3 мастни киселини помагат на сърдечно-съдовата система чрез няколко различни механизми, включително противовъзпалително действие и нормализиране на сърдечния ритъм.

Редица проучвания сочат, че диети, богати на омега-3 мастни киселини, намерени и в лененото семе помагат за предотвратяването на втвърдяването на артериите. Лигнаните в лененото семе са показали, че допринасят за намаляване на атеросклеротичното образуване на плака с до 75%.

Тъй като растителните омега-3 мастни киселини също може да играят роля в поддържането на естествения ритъм на сърцето, те могат да бъдат полезни при лечение на аритмия (неравномерен сърдечен ритъм) и сърдечна недостатъчност.

Храненето с ленено семе може да помогне на нивата на холестерола. Малките частици LDL или "лошия" холестерол в кръвта са свързани с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, диабет и метаболитен синдром.

Лененото семе при диабет

Предварителни изследвания също така показват, че дневен прием на лигнани в лененото може да подобри нивото на кръвна захар.

Ленено семе при възпаления

Два компонента в лененото семе, ALA и лигнаните, може да намалят възпалението, което придружава някои заболявания (като например болестта на Паркинсон и астма), като помага да блокира освобождаването на някои про-възпалителни агенти.

С ленено семе срещу горещите вълни

Лененото семе и чия в купички

Едно проучване на жени в менопауза, публикувано през 2007 г., съобщи, че 2 супени лъжици ленено семе, смесено със зърнени храни, сок или кисело мляко два пъти на ден намалява горещите вълни на жените.

Въпреки че здравните ползи на лененото семе са неоспорими, съществуват и някои негови недостатъци.

Недостатъци от приема на ленено семе

• Една от общите досадни странични ефекти на лененото семе е диарични изпражнения, които понякога може да доведат до диария. Този страничен ефект често се свързва с малко по-високи дози;

• Някои от потребителите му могат да развият сериозни алергични реакции със симптоми като обрив, уртикария, сърбеж, подуване, проблеми с дишането, хриптене и др;

• Странични ефекти включват проблеми с кръвосъсирването, тъй като това може да повлияе неблагоприятно на съсирването на кръвта;

• Въпреки, че алфа-линоленова киселина (ALA) е здравословна, в някои случаи, тя не се превръща в ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA), която се резорбират от организма. Това най-често се наблюдава при хора със заболявания като диабет;

Лененото масло може също така да намалят способността на организма да усвоява хранителни вещества;

Лененото масло е с кратък срок на годност (поради окисляване), след като е изложено на светлина или въздух

• Лененото масло съдържа фитоестрогени, които могат да действат като оригинален хормон (естроген), в тялото. Така, че не трябва да се използва от бременни и кърмещи жени и тези с хормонален дисбаланс.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.7
59
411
37
26
10
Дай твоята оценка:

Коментари (8)

Изпрати
Потребител#259242
Много полезна статия :)
0
0
Илева
Илева
23.11.2013 13:32
При съпруга ми лененото семе имаше много благотворно въздействие върху белите дробове. След прекарана пневмония се появи "свирене" в гърдите, особено вечер, когато си легнеше. Беше се стигнало до там, че личната лекарка му беше дала помпичка за астматици, но и с нея ефектът беше краткотраен. Когато започна да пие ленено семе, свиренето изчезна и вече няма нужда от никакви лекарства или от помпичката.
27
3
Стела Георгиева
Стела Георгиева
09.03.2016 10:31
И при мен стана същото. Прекарах пневмония, започнах само че с ленено брашно и само след седмица всичко отшумя. Даже и помпичките не ползвах.
3
5
Цвета
Цвета
08.11.2013 21:45
В друга статия пише че е няма полза от него и не съдържа омега 3 иди вярвай на всичко това което се пише един път е полезно след това не е и така аз го пих 1 година но холестерол не ми спадна а се покачи още ,така преминах на хапчета против холестерол и омега 3 капсоли.
7
11
На кого да вярвам
На кого да вярвам
04.03.2015 16:59


На кого да вярвам ?
8
3
виокла
виокла
22.09.2013 22:31
Купих ленено семе произведено в Украйна . Притеснява ме за остатъци от радиация ?! /говори ли ви нещо : разпад , полуразпад на радиоактивните вещества ,който е десетки години /
20
6
iv
iv
09.09.2013 11:39
Действително помага при артритни болки.Преди четири години ми се възпали ставата на пръста на ръката, оказа се артрит.Оттогава взимам сутрин по 1 чаена лъжичка ленено семе, задължително с кисело мляко/+мед и канела/ и досега нямам оплаквания.
10
4
Николай
Николай
23.05.2013 14:20
Казаха ми че от него може да се отслабне да сте забелязали такива промени ?!
25
11
Nedi Todorova
Nedi Todorova
03.06.2016 09:18
Да, при мен имаше такъв ефект.
2
2
Ани
Ани
12.04.2013 14:11
Моята баба пие ленено семе вече почти две години. Когато започна да го пие за първи път, все още си вземаше и хапчетата за кръвно - сутрин едно и вечер едно. След около 3 месечно редовно приемане на ленено семе, кръвното започна да й се нормализира и така спря да взима сутрешното хапче. Сега сутрин приема лененото семе и пие само вечерното хапче за кръвно. Лененото семе го приема по следния начин: Смила в кафемелачка ленено семе за 4-5 дена и го държи затворено в бурканче на тъмно в някой шкаф, защото при по-дълъг период качествата му изчезват. Сутрин в една кафена чаша слага кисело мляко, 1 ч.л.смляно ленено семе и малко канела. Елементарно и наистина действа благотворно. Препоръчвам го!
22
4
ива
ива
11.03.2015 10:24
Когато се смели лененото семе ърябва да се консумира веднага а не да седи в бурканче с дни губи качествата си
18
8
иванка
иванка
12.04.2013 11:47
помогнами много за артритни болки колената и ставите неме болят нямая тази скованост и болка приставане сутрин от леглото
25
10