Какво е умами?

Умами

През далечната 1907 г, професор Кикунае Икеда прави много интересно откритие. Според него има още един вкус освен познатите ни – сладък, солен, кисел и горчив, който се определя като комбинация от всички тях. Нарича този вкус умами.

Ето обяснение за нещата, което звучи малко по-просто. Плодовете, които съхраняваме в хладилник никога нямат онзи вкус на плодовете, които току-що сме откъснали от дървото. Има нещо, което им липсва и те не ни примамват толкова, когато вече са съхранявани у дома.

Каква е причината това да се случва? След съхранение или някакъв вид термична обработка, намаляват и вкусовите качества на продукта. За да могат да похапват храната винаги свежа, сякаш току-що приготвена, японците използват в тяхната кухня водорасли, които се наричат комбу.

Всъщност те успяват да „освежават” вкуса на храната, защото съдържат в себе си глутаминова киселина. Солта, която се произвежда от киселината се нарича натриев глутамат. Именно за натриевия глутамат се смята, че е причината да събужда вкуса умами. Вкусът умами прави храната да бъде ужасно апетитна и вкусна.

И след като вече стана ясно откъде произлиза умами и какво представлява, логично е да си зададем въпроса дали всъщност използването на натриев глутамат не е опасно за нас и нашето здраве? Да започнем от там, че всъщност това вещество няма никакъв вкус или мирис, но успява да подобри храната изключително много като я направи неустоима.

Натриев глутамат

Има бял или жълтеникав цвят, произвежда се от ферментирането на тръстика, захарно цвекло и царевично нишесте. По-познатото наименование на натриевия глутамат е Е621. Оказва се, че тази т.нар добавка е използвана много – нарежда се след захарта и солта.

Натриевият глутамат, заради действието, което има върху храните, доста засилва и стимулира апетита. Разбира се, прекаляването с всяко едно нещо, може да доведе до странични ефекти. Ако обаче не се прекалява няма опасност за здравето на човек.

Съществуват и редица данни, че глутаматът е виновник за редица от най-страшните заболявания на съвременното човечество. Използва се най-много в китайската и японската кухня и дори често се споменава като китайска подправка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.8
51
41
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
елена
елена
27.09.2013 16:52
умами=натриев глутамат или умами=водорасло ? нещо не разбирам добре статията
0
0
чичко
чичко
12.01.2014 11:41
Натриевият глутамат може да се извлича от водорасли.
А "умами" не е нито едното, нито другото, а тип вкус, вкусово възприятие.
0
0