Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Учени създават биогориво от банани в Африка

Учени създават биогориво от банани в Африка

AdminAdmin
Администратор
95442k
Учени създават биогориво от банани в Африка

Учени създадоха способ за производство на биогориво от банани, предаде РБК.

Учените от Нотингамския университет предлагат в африканските страни да се въведе използването на листа и бананови обелки за източник на гориво.

В резултат се получават брикети, които могат да се изгарят в пещи за отопление или приготвяне на храна. В страни като Руанда, бананите са важна селскостопанска култура, използвана не само за храна, а и за производство на алкохолни напитки.

Всеки тон банани води до 10 тона отпадъци: обелки, листа и стебла. Точно те могат да се използват за гориво, смята аспиранта от университета в Нотингам Джоел Чейни.

След завръщането си от Руанда, той е създал в университетската лаборатория технология за превръщането на отпадъците в гориво.

Учени създават биогориво от банани в Африка

Банановите обелки и листа се смесват със стърготини и се пресоват в брикети. Получените брикети се сушат на слънце в продължение на 2 седмици и могат да се използват за гориво.

Ръчната им подготовка не изисква големи инвестиции на капитали. Много други опити да се разработи гориво за Африка се оказаха неудачни поради висока цена и неприспособеност към местните условия. Професорът от инженерния факултет Майк Клифърд счита този проект за удачен.

Смята се, че новата технология може да съкрати използването на брикети в качество на гориво.

В страни като Руанда, Танзания и Бурунди, над 80% от енергийните нужди се осигуряват за сметка на горене на дърва. Това разрушава околната среда, тъй като изсичането на горите води до промени на климата, а в някои райони се налага многочасов път пеша, за да се получат дърва за огрев.

Британските учени смятат, че техният проект може да е една от стъпките, която да помогне на жителите на бедните страни да се спасят от бедността и са готови да споделят идеята си безплатно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest