Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да си направим квас за хляб

Как да си направим квас за хляб

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Хляб с квас

За да си направите квас за хляб, трябва да следвате няколко точно определени правила. На първо място обърнете внимание на съда, в който ще го „отглеждате”. Най-подходящ е стандартен буркан от компот, с надупчена метална капачка. След това брашното – подходящо е да се стартира с ръжено или пълнозърнестото. След известно време (около седмица), обаче, е добре да се премине към бяло брашно, заради по-малката вероятност в него да спят нежелани микроорганизми.

При предприемане на първите стъпки не е нужно да се хаби много материал – достатъчни са три супени лъжици брашно и почти толкова вода. Когато квасът втаса, той (най-малко) удвоява обема си. За целта не трябва да се слага много материал, тъй като след няколко дни количеството квас ще е огромно.

За да не мислите непрекъснато за точни количества и пропорции, процедирайте по следния начин: изгребете половината от втасалия квас и отново добавете 3 лъжици брашно с малко вода. Някои хора предпочитат съотношението 5 лъжици/чаша и пр.

При приготвянето на квас трябва да имате предвид, че когато приготвяте нова доза, трябва да изхвърляте половината количество от стария. Ако не го правите, ще уморите кваса от глад, понеже когато расте, растат и хранителните му нужди.

Ключът при приготвянето на продукта е гъстотата. Ако е твърде рядък, процесите в него протичат толкова бързо, че не успявате да ги забележите – втасва, превтасва и загива, без да ви уведоми. Ето защо за предпочитане е по-гъстия квас. Температурата му трябва да е между 20-25 градуса. Ако стане по-хладно, квасът няма да умре, но жизнените му процеси ще се забавят.

Квасен хляб

Квасът трябва да се храни – поне два пъти на денонощие. Понякога, особено ако е по-топло, може да втаса доста бързо и да се наложи се храни по-често. И все пак, ако е достатъчно гъст, можете да го храните само два пъти за целия период на втасване.

Необходими продукти:

2 филийки квасен хляб, 6-8 лъжици пълнозърнесто брашно, 100-150 мл. вода

Начин на приготвяне:

В буркан се начупват филиите квасен хляб. Слага се брашното, водата, разбърква се и се покрива с рехав плат или надупчена капачка. Гъстотата трябва да е като за тесто за кекс.

Квасът се подхранва всеки ден (може и по два пъти) и се разбърква редовно с неметален прибор. Не е задължително хлябът да се е разтворил напълно, особено ако има коричка.

Квасът е готов след 3-4 дни. Този път не е нужно да отделяте квас за следващото месене - вашия хляб ще служи като начало за следващата „реколта” квас.

И ако не се получи от първия път - не спирайте да опитвате, тъй като храните, приготвени с домашен квас, са в пъти по-вкусни и полезни от тези навън.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.8
54
410
35
22
10
Дай твоята оценка:

Коментари (12)

Изпрати
idadari6
idadari6
30.03.2016 14:59
След като нашите баби не са имали хладилници със сигурност как са съхранявали кваса? Може ли да се изсушава и така да се съхранява?
10
3
Весела
Весела
05.12.2015 14:38
Може ли да се прави квас с брашно от елда?
2
4
tzvetetoooo
tzvetetoooo
07.10.2014 09:44
Здравейте на всички, които се пробват да направят тоя квас. И аз пробвах, купих си пълнозърнесто брашно и използвах минерална вода. Получиха ми се балоните, но днес му е 5 ден и вчера не съм го захранвала. Реших да го приспя, но въпросът ми е следния: характерна ли в тази леко кисела миризма и като пяна отгоре заедно с балончетата? През ден 3 сложих малко повече вода и като че ли това повлия.....
3
0
Кака и Батко
Кака и Батко
21.02.2016 19:10
Здравей!
Въпросът ти е от доста време, но все още е актуален за хората искащи да си направят квас и хляб по класическа технология. Всичко, което описваш е напълно нормално и точно така трябва да бъде - леко киселия аромат, пяната заедно с балончетата са признак, че квасът е жив и годен за употреба. Повечкото вода ускорява процеса на втасване, по-малкото го забавя - бабите ни са "приспивали" кваса с повечко брашно, правенето на питки и сушенето им на слънце (вероятно са нямали хладилници) - това ми е интересно как се случва, но се оказва, че въпреки непрекъснатите приказки за съхраняването на традициите няма "булки", които да споделят как нещата са се случвали преди да има перални, съдомиялни, фурни с вентилатор, фризери, хладилници и т.н.
2
0
www.savchev.org
www.savchev.org
09.04.2014 13:15
За хляб: 1 ч.ч. вода : 1 ч.ч. брашно. обърква се да стане на каша.
Оставяте я на топло място, покрита с тензух/вълнен_плат/вестник и следете на всеки 12 часа - разбърквайте.
След 48 часа имате квас, годен за направа на тесто за хляб.
Аз го ползвам това количество за около 3,5 - 4,00 - 5,00 кг хляб.
Зависи от това колко брашно и вод аще се сложи. Няма проблем.
ако сложите вътре едно яйце - става погача (това е разликата между питката и погачата);
200-250 гр. кисело мляко;
1 ч.л. сол (ако имате хималайска);
1 с.л. захар (ако може кафява);
2 л кладенчова вода;
30-50 гр (!) шарлан (НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ РАФИНИРАНА МАЗНИНА!!!) можете да пробвате с друга - каквато искате;
всичко това се обърква заедно с кваса и се добавя брашно - колкото поеме - аз слагам около 3,5 - 4,5 кг пълнозърнесто грахамско брашно - тип 1850 БЕЗ никакви добавки или сам си го меля и си го пресявам от пшеница;
Ако направите още няколко стъпки ще получите едно много вкусно нещо:
1. разточете на една маса една кора, а може и 2 или 3... (аз го правя с една);
2. Намажете със шарлан или краве масло отгоре (подобно на бутер тестото);
2.а) ако добавите и сирене или кашкавал става .... (айде да не Ви дразня, че ще вземете да ме наплюете!) ;)
3. навийте, както се навива точена баница;
4. изтеглете го до диаметър 2-3 см (около 1 цол);
5. пригответе няколко тави (примерно 3-4 - аз правя къмто 4 големи и една средна) и поръсете със шарлан и брашно, за да не се полепи.
6. Реже се на по 1-2 пръста дебелина и се редят тези "ролца" едно до друго в легнало състояние;
7. Остават се около 4-12 часа да втаса, като ВНИМАНИЕ: Трябва да си удвои ПОНЕ, ако не и утрой обема!!!
8. Пече се около 35 минути при по-стара печка (по-консумативна - около 12 КилоВата реотаните) на 150 градуса по Целзии, като се почва от стайната температура.
препоръчвам всеки да си направи опит на неговата печка. жертва един път и вижда. За справка волтажът при мен е около 240-260 V (променливо напрежение - 9,6 А от енергийната компания - ако сами си произвеждате ток - докарайте го до тези параметри - 50 Херца), иначе другия вариант е пещта на баба. там се опалва и т.н. пече се поне 3-на доза за по една седмица. Този хляб ми стига за 3 дена (4 членно семейство)
Айде със здраве да си папкате! ;):) (Y)
ето и мейла ми, ако искате да ме напсувате:
29
1
85630
85630
25.03.2014 20:49
какво количество от тази квас отговаря на кубче мая
12
1
иванка
иванка
06.02.2014 00:03
Здравеите мили дами! Аз се пробвах и стана много сполучливо.Сложих 250 гр вода и замесих тесто за кест малко по рядко . Слагах всеки ден по малко брашно(1 до 2)лажички и на 5 ден почна да шупти на 5 ден добавих и малко водичка сега започвам да правя хляба.Ще слжа около 100 гр от кваса.
2
0
NIBO
NIBO
03.02.2014 14:01
Ако нямате квасен хляб за да си направите квасец, не се притеснявайте. Просто забъркайте в паничка хладка вода (ако нямате изворна, ще стане и с вода от крана, ако я оставите да престои една нощ) с брашно до получавене на кексова консистенция и похлупете с обърната чинийка и оставете на около 25-26 градуса (напр. близо до парното)за де -два, докато шупне и се появят малки мехурчета на повърхността. Ще усетите и характерния мириз на леко преседяла боза. Тогава започвайте захранването, както добре е описано по-горе. За 1 кгр. хляб ви е нужен 100-120 млл. квасец. Ако направите повече, остатъкът омесете с брашно на твърдо топче, поставете го в буркан или го завийте във фолио(прозрачно) и го сложете в хладилника или фризера. Когато ви потрябва пак- действайте както с филийка квасен хляб от описанието по-горе.
13
7
Мел
Мел
09.08.2013 14:32
А с многозърнесто брашно ще се получи ли?
3
0
Васил
Васил
14.06.2013 14:01
Марияна, има доста начини за приготвяне на квас. Ето ти начина по който ние със съпругата ми си го правим:две три лъжици бяло брашно, една лъжица пшеничени трици, това се слага в буркан от компот, разбърква се с вода до гъстота на тесто за кекс и се покрива с марля,без капачка, или ако има капачка пробийте няколко отвора на нея, за да има кваса достъп до въздух.Кваса се подхранва по два пъти но денонощия с една лъжица бяло брашно и малко вода за да се поддържа гъстотата.Добре е да се държи на температура около 25 градуса.Пшеничени трици повече не са необходими.Използвай нехлорирана вода, ако нямаш остави вода от чешмата да престои два дни и тогава я ползвай.След 5-6 дни кваса започва да шупва, появяват се мехурчета , сякаш се движи.Кваса се използва за тесто когато е максимума на шупване.За 600-700 грама брашно ти е нужен около 150 грама квас.Нищо сложно, дори мерките са приблизителни.Хляба се пече когато е добре втасал на 180 градуса за около 35 минути, без вентилатор, защото иначе изсъхва и кората става много твърда.Като извадиш тавичката от фурната, напръскай малко с вода и завий с кърпа.Изчакай да изстине и....приятен апетит!
11
1
Momo
Momo
01.04.2013 20:46
Какво означава "квасът се подхранва"? Разбърква се и вероятно му се добавя нещо... Какво по-точно?
8
2