Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Най-използваните подправки в българската кухня

Най-използваните подправки в българската кухня

Български подправки

За да приготвите вкусна гозба, не бива да забравяте и ароматите. Но те са нож с две остриета – твърде голямото им количество, лесно може да развали манджата. А от друга страна - липсата им може да я направят безвкусна. Количеството на всяка подправка е майсторлък, както и смесването им.

Ако сте млад и неопитен готвач, трябва да знаете, че в кулинарията има най-различни миризми и подправки, но съществуват няколко, които наричаме основни. Това са подправките, които употребяваме най-често и които всеки добър готвач трябва да има в кухнята си.

Черен пипер

1. Черен пипер – без значение дали е на зърна или е в смляно състояние, черният пипер е една от най-използваните и обичани подправки. Специфичната му миризма отива много на различните видове меса, риба, ориз, булгур, пилешки дреболии и т.н. Слагайте по няколко щипки на гозба, ако прекалите, ястието ще стане малко по-пикантно.

2. Червен пипер – също подправка, без която не можете. Тя е подходяща за запръжка, добавя се към картофи, меса, отива много на яйца. Има сладък вкус, но ако прекалите с количеството в гозбата, може и да загорчи.

Люта подправка

3. Босилек – можете да го срещнете в пресен и в изсушен вариант. Ароматен е и подхожда много на почти всякакви рецепти от италианската кухня. Има много приятен аромат, който е подходящ за зеленчуци и агнешко.

4. Канела – много интересна подправка, която подхожда на голяма част от българските десерти. Подходяща е за тиквеник, мляко с ориз. Не прекалявайте с количеството, защото канелата има много силен аромат.

Чубрица

5. Джоджен – има много силен и специфичен аромат, когато го съчетавате с други подправки, внимавайте. Не добавяйте друг вид толкова ароматна подправка, ако сте сложили джоджен. Най-добре пасва на бобени ястия, отива си също с агнешкото и с ориза. Може да се използва сушен или пресен.

6. Чубрица – тази подправка стимулира чудесно стомашната дейност и именно заради това е много подходяща за по-трудно смилаеми храни. Става дума за боб, картофи, месо, леща, грах и др.

Дафинов лист

7. Кимион – подходящ най-вече на скара, солени бисквити, кайма. Силен и много специфичен аромат, който е използван още през средните векове.

8. Дафинов лист – тази подправка е подходяща много и за консерви и туршии. От него обикновено се слага половин или едно листенце, тъй като ароматът му е способен да превземе цялата гозба.

9. Розмарин – една подправка, която може да се добавя на почти всякакви ястия. Комбинира се много добре с дафинов лист, черен пипер, както и чесън.

10. Магданоз – това е наистина универсална подправка, дори почти задължителна, когато говорим за българска национална кухня. Можете да я добавите на много видове ястия – постни и с месо, супи. Най-добре е да се добавя след като ястието вече е готово и непосредствено преди да се отдръпне от котлона.

11. Копър - той е задължителна подправка при традиционните ни манджи. Много подходящ за грах, тиквички, картофи и задължителна добавка към любимия ни таратор, салата Снежанка и др. Може да се добавя свеж, както и в изсушено състояние. Като подправка се използват и семената му.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest