Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Внимание! Навлизаме в сезона на нитратите

Внимание! Навлизаме в сезона на нитратите

MarianeMariane
Джедай
2559563k
Зеленчуци с нитрати

Много е изписано за вредата от консумирането на зеленчуци с нитрати и как да ги разпознаваме. Но борбата с опасните съединения не приключва с купуването на видимо свежи зеленчуци от пазара и внимателното им измиване.

Важно е да се знае, че дори и зеленчуците, които сте закупили от сигурен производител, да нямат нитрати, неправилното им съхранение може да ги интоксикира допълнително с вредните вещества. Съхранението на зеленчуците в найлонови торбички, дори и в хладилник, може да послужи като естествен инкубатор на множество патогенни организми като криптоспоридий, листерия и др.

Преминаването на безвредните за организма на човек нитрати в нитрати е естествен процес. Спарването и съхранението на листни зеленчуци в найлонови пликове може да подейства като катализатор. Но само това няма да е достатъчно – нужни са и допълнителни условия, като енергия и др. Правилното подбиране на любимите за семейството зеленчуци и още по-важно, правилното им съхранение са от ключова роля при борбата с нитратите.

Зелени зеленчуци

Как да подбираме и чистим листните зеленчуци?

Желателно е когато избирате зелените листни зеленчуци да предпочитате по-дребни, тъмнозелени и свежи на външен вид зеленчуци. Не допускайте грешката да ги оставяте да се „задушават“ в найлонов плик, дори и в хладилник. Найлоновите пликове са своеобразни епруветки за нитрати.

Изплакването, дори обилното изплакване с вода няма да доведе до пълното отмиване на патогенните организми и нитратите. Накиснете листните зеленчуци в студено вода поне за 30 минути, като на 15 минута смените водата. Нитратите са водноразтворими и естествената водна осмоза ще помогне за извеждането им от листата на зеленчуците.

Най-много нитрати се натрупват в проводящите цеви (кочана) на растенията и фотосинтезиращата площ (т.е. най-външните листа на растението). Идеалният вариант е при приготвянето на ястия или салати, тези „хранилища“ на вредни азотни съединения да бъдат напълно премахвани.

Зеленчуци

Научни изследвания показват, че витамин C има силен инхибиращ ефект спрямо нитратните съединения. Комбинирането на рискови листни зеленчуци с цитруси или други зеленчуци, богати на витамин C е вкусна и здравословна идея за вашата трапеза.

Как да се предпазите от нитрати?

Дори и да сте спазили всички описани до тук съвети, избягвайте консумацията на зеленчуци, престояли повече от половин година във фризера ви. Когато решите да си приготвите зимен запас от любимите си листни зеленчуци, трябва да имате предвид, че не всички опаковки са подходящи за съхранението им. Консервирането на зеленчуци трябва да става само в специални пликове за вакумиране или замразяване.

Преди да пристъпите към подготовката за почистване и замразяване на плодовете е добра идея да се поинтересувате за съдържанието на нитрати в питейната вода във вашия град Обикновено информация за това може да получите на телефоните на съответните центрове на РИОКОЗ. При нужда заменете водата от чешмата с минерална.

Пролетна салата

Обилното миене и кисненето на зеленчуците, а и на други рискови продукти, като месо, наистина помага за намаляване на количеството на вредни вещества в тях. Ефектът от накисването може да бъде увеличен, ако по големите и твърди зеленчуци като картофи или тиквички бъдат нарязани наполовин преди потапянето им във вода.

Най-високо съдържание на нитрати се среща в кората на зеленчуците - обелете картофите, тиквичките или краставиците преди консумация. Не само при бобовите растения е хубаво да се изхвърли първата вода – хубаво е да изхвърлите и тази от зеленчуците, след като стане гореща, но преди кипене.

Не бива да превръщате нитратите във фикс идея или да търкате с телена четка краставиците до припадък. Наистина вредните им ефекти са научно доказани, но е достатъчно спазването на елементарна добра хигиена, за да можем да се насладим спокойно на любимата зелена салата с яйце за Гергьовден.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest