Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Целебни рецепти с троскот

Целебни рецепти с троскот

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Троскот

Плевелът тросот, тормозещ фермерите от години, всъщност е билка. Да, неговите коренища влизат в състава в редица лечебни рецепти.

Основно троскотът се използва за затревяване и за фураж. Корените му обаче се използват като билка. За целта те се събират през ранна пролет. Измиват се, отцеждат се добре и се оставят да изсъхнат в добре проветриви помещения. Готови са, когато започнат да издават пукащ звук при чупене.

Получената суха билка се използва при безплодие, кашлица, ревматизъм, пясък в бъбреците и пикочния мехур, проблеми с простатата, чернодробни заболявания, възпаление на червата и запек. За целта 2 с.л. лъжици от билката се варят във вода за 5-10 минути. Сместа се прецежда и се приема три пъти дневно по 100 г преди ядене.

В народната медицина троскотът е основно средство срещу запека. Той действа диуретично, тъй като увеличава кръвоснабдяването при бъбреците. Освен това в състава му влизат слузни вещества и сапонини. За максимален ефект се приготвя тинктура от троскот. Тя се получава, като 20 г коренища от билката се накиснат в 250 мл вода. От полученото се приема по 1 кафена чашка 2—3 пъти дневно.

Троскотът помага и при кашлица. За целта стиска троскот се вари във вода 15-тина минути. Пие се сутрин, обед и вечер по една чаша от отварата. За максимален ефект се съчетава с мазане на гърлото със зехтин, както и негов вътрешен прием – по малко.

При камъни в бъбреците стиска троскот се пуска в една тенджерка с вряща вода за около 3-4 минути. Когато е готово, се прецежда и се пие като чай сутрин и вечер по една чаша.

Троскотът влиза и в рецепти за лечение на акне. За целта целта се смесват листа от градинска теменуга, цвят от слез, троскот, лайка, лечебна очанка, арника и теменуга.

2 ч.л. от сместа се заливат с 1/4 литър хладка вода. Оставя се 3 до 5 часа при често бъркане, след което се прецежда. За пиене чаят се затопля и 6 до 8 седмици се пият по 2 чаши дневно неподсладен чай. За почистване на кожата чаят се затопля до 40°С. В него се напоява парче памук, с което леко се навлажняват засегнатите места или се отстраняват коричките.

По същия начин се изпълнява и рецепта, в чиито състав влизат троскот, листа от градинска теменуга, листа от хвощ и листа от коприва. Чаят се приема по 3 чаши дневно, неподсладен, в течение на 4 до 8 седмици.

Троскотът може да бъде намерен още под фирмата на билков чай и добавка към храната.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest