Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ечемикът – не само храна за животни

Ечемикът – не само храна за животни

МаринаМарина
Джедай
15642
Рецепти с ечемик

Ечемикът (Hordeum vulgare) е една от най-древните житни култури, която е била отглеждана в Месопотамия още преди 8000 години преди Новата ера. Днес той се използва като храна за животни, но също така и за консумация от хората, както и в пивоварството. Освен това зърната на това растение се използват и за направата на лекарства благодарение на здравословните ползи за организма, които крият ечемичените зърна.

Ечемикът се използва за понижаване на кръвната захар, артериалното налягане и холестерола, както и като храна, предизвикваща загуба на тегло. Също е благоприятна за прием при храносмилателни проблеми като диария, болки в стомаха и възпалителни състояния.

Някои хора използват зърнения продукт за повишаване силата и издържливостта на тялото. Другите ползи включват превенция от злокачествени заболявания на стомаха, както и при проблеми с белите дробове – при бринхити и други.

Ечемикът се прилага и директно върху кожата при възпаления на космения фоликул (циреи) и други.

За хората тази зърнена храна е също толкова здавословна, както и за животните. Тя е богата на витамини, въглехидрати, протеини и масла.

ечемик

Благодарение на фибрите в състава си ечемикът има способността да понижава нивата на холестерола и повишено артериално налягане в резултат на него. Той забавя изпразването на стомаха, което позволява да създаде усещане за ситост и да поддържа стабилни нива на кръвната захар. Това го прави много подходящ за прием от диабетици, при които има нужда от намаляване на нивата на кръвната захар и инсулина.

Изследвания показват още, че приемането на ечемик намалява общия холестерол и този с ниска плътност, наречен още лош LDL холестерол. Освен това повлиява положително нивата на триглицеридите и повишава стойностите на липопротеина с висока плътност – добрия HDL холестерол.

Споменава се още, че благоприятният ефект зависи от количеството на приетата зърнена култура. Още Агенцията по храни и лекарствата допълват, че консумацията на ечемик заради ниското си съдържание на наситени мазнини и холестерол намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания.

Заради съдържанието на глутен в ечемика той не е препоръчителен за хора с непоносимост към него (заболяването цьолиакия).

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest