Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Да си направим хляб със спелта - полезен и неустоимо вкусен

Да си направим хляб със спелта - полезен и неустоимо вкусен

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Да си направим хляб със спелта - полезен и неустоимо вкусен

В миналото всички са приготвяли хляба си у дома. Тогава той бил съставен от счукани зърна, смесени с вода и оставени да се изсушат на слънцето. По-късно египтяните прибегнали към приготвянето на квас. Чрез него смлените зърна смесени с вода се превръщали в тесто, което бухвало. Доста по-късно се създават дрожди, които да надигнат тестото за хляб. Приготвянето на хляба става по-бързо и по-лесно.

Първото, което е добре да направите при приготвянето на хляба, е изборът на брашно. Едно от най-хубавите е спелта. Това е древен сорт пшеница. Тя е по-ранна от лимеца и се отличава с ниско съдържание на глутен. Притежава лесно усвоими растителни белтъчини. Спелтата щади стомаха. С нея лесно може да се замени култивираната пшеница във всяка една рецепта. Брашното от спелта е подходящо за приготвяне на палачинки, бисквити, сладкиши, хляб и други.

Брашното със спелта може да се приготви или с активен квас или с мая. Ще са необходими около 500 г брашно, 100 г активен квас или мая, сол и около 300 мл вода. От полученото се меси тесто, което се премесва три пъти преди печенето. Когато тестото е готово, се слага да се пече. Първоначално градусите трябва да са оптимални, след което се намалят. Полученият хляб от спелта е тежък, плътен и невероятно вкусен.

Хляб от спелта с ръжен квас

Необходими продукти:

За ръжения квас: 50 г пълнозърнесто ръжено брашно, 100 мл хладка вода, 150-200 г пълнозърнесто ръжено брашно за захранването, хладка вода.

За хляба: 100 г активен квас, 500 г пълнозърнесто брашно от спелта, 1 ч.л. сол, 350 мл хладка вода.

Да си направим хляб със спелта - полезен и неустоимо вкусен

Начин на приготвяне: За ръжения квас в подходящ съд (буркан) се смесват 50 г от брашното и 100 мл хладка вода. Разбъркват се добре. Съдът се покрива с кърпа или тензух и се оставя на стайна температура.

През следващите до 6 дни квасът се „захранва” – един или два пъти на ден му се добавя по 1 с.л. брашно и толкова вода, докато образува консистенция като първоначалната смес. Квасът е активен, когато на повърхността му се появят балончета, а при разклащане се чува пм.

За приготвянето на хляба от кваса се взима 100 г. Останалото количество може да продължи да се захранва.

За тестото брашното и солта се смесват в купа. В средата се прави кладенче, в което се изсипва квасът. Водата се добавя постепенно. Меси се 2-3 минути върху набрашнена повърхност, до получаването на еластично тесто и докато престане да лепне. Оставя се в купа, поръсена с малко брашно. Покрива се с кърпа и се оставя да почине 30 минути.

Тестото се премесва върху леко набрашнена повърхност. Оставя се отново в купата за 30 минути. Премесва се и отново почивка за 30 минути. След като се премеси за пореден път, тестото се оформя на топка. Оставя се в купа, покрива се с тензух и се поръсва с тесто. Оставя се за последно втасване за 30-40 минути. През това време фурната се нагрява на максимална температура.

Когато тестото е готово, внимателно се преобръща в тава, поръсена с брашно. Повърхността на тестото се нарязва леко с остър нож в желаната форма. Слага се в предварително загрята фурна на средната скара. В първите 10 минути се пече на максимална температура, след което се намалява на 190 градуса и се пече още 30 минути. Когато е готово, се консумира след като се охлади.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest