Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Към кои храни да добавяме див лук?

Към кои храни да добавяме див лук?

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Див лук

Дивият лук е сред най-лесните за отглеждане растения, както в градината, така и в саксия у дома. Той търпи засушаване и рядко се поддава на болести и вредители.

За отглеждането му са нужни само слънчево място и богата на хранителни съставки почва. Ценен е заради специфичният си вкус, който не е толкова силен, колкото на обикновения лук, но за сметка на това наподобява отчасти този на чесъна.

Използваемите части на дивия лук в кулинарията са стръковете и най-вече листата на растението. Те са много ароматни, с фин и деликатен лучен вкус. По-рядко за консумация се използват лилаво-розовите цветчета. Те се използват най-вече за декорация на храните.

Нежната структура на дивия лук не позволява той да се подлага на топлинна обработка. Поради това в ястията се слага точно преди поднасяне.

Обичайно, зелените перца на дивият лук се използват в салати и за декорация на различни ястия. В Североизточна България той е задължителна съставка във великденските и пролетни салати.

Салата с Див лук

Освен пресен, дивият лук се използва и като изсушена билка. Дори в това му състояние вкусът му се запазва. Използва се за подправяне както на пресни салати, така и на всякакви ястия с варени меса, гъби, яйца, картофи, ориз, пиле и други. Изсушен и стрит див чесън пък обикновено влиза в състава на така обичаната у нас шарена сол.

Освен да овкуси салатите и ястията, дивият лук носи на организма и много ползи. Той доказано намалява лошия холестерол и артериалното налягане. Освен това се бори с бактериите в организма.

Лимоново пиле с див лук

Необходими продукти: 2 пресни лимона, 1 ч.ч. сухо бяло вино, 2 глави лук шалот, фино нарязан, 1/4 ч.ч. зехтин, 5 с.л. наситнени пресни зелени подправки: градински чай, мащерка, магданоз, див лук, 2 скилидки счукан чесън, 1.5 кг пиле, сол, прясно смлян черен пипер на вкус.

Пиле с подправки

Начин на приготвяне: Кората на лимона се настъргва в голяма купа, която да поеме порциите пилешко. След това се изстисква целият лимонов сок, като се отстранят семената. Прибавя се виното, 1/4 ч.ч. зехтин, подправките и чесънът.

Слагат се парчетата пиле, като трябва да са покрити отвсякъде с марината. Покриват се с капак и се оставят на хладно за няколко часа.

Фурната се загрява на 180ºС. 2 с.л. зехтин се сгорещяват в голям тиган. Пилешките парчета се отцеждат и се сотират на умерен огън, до златисто от всички страни.

Месото се слага в голяма тавичка. Заделената марина се излива в тигана и се оставя да кипне. Когато това стане, с нея се залива пилешкото. Пече се 25-30 минути. Овкусява се със сол и пипер.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest