Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»От следващата година ще ядем вносно мляко

От следващата година ще ядем вносно мляко

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1232
Прясно мляко

Евтин внос на мляко ще залее родните пазари след 1 април 2015 година, когато квотите за производство на суровината в Евросъюза отпаднат. Това значително ще намали родната продукция.

Българските фермери се притесняват, че квотите, които до момента регулираха пазара на мляко, ще доведат до сериозно поевтиняване на млечните продукти, внасяни от чужбина, което ще свие родното производство.

Според прогнозите най-уязвими ще са малките ферми, които наброяват около 40 000 за цялата страна. Тези ферми трудно могат да намалят цената на продуктите си, така че да се продават на пазара и в същото време да реализират печалба.

Млекопреработвателите се притесняват, че след отпадането на квотите ще регистрират големи загуби. Голяма част от фермерите ще са принудени да работят в сивия сектор. Миналата година заради подобна незаконна търговия в държавната хазна не са влезли 200 милиона лева.

"С цел запазване традиционните вкусове на българските млечни продукти ние използваме българско сурово мляко и български стартерни култури и въпросът за отпадането на квотите за производство на сурово мляко поставя компанията пред тежки изпитания по отношение реализацията на нашите продукти на вътрешния пазар" – коментират от компанията Ел Би Булгарикум.

Млечни продукти

В същото време репортери от вестник Всеки ден успяха да докажат, че кофичка кисело мляко с марката Верея може да издържи цели 6 месеца в хладилник, като това влиза в противоречие с обявения срок на годност на опаковката.

Върху кофичката кисело мляко било изписано, че продуктът е годен до 13 март, но в хладилни условия, той е успял да издържи до 22 септември, като млякото е изглеждало точно така, както в деня, в който било купено.

При ферментация на суроватката с полезни бактерии, тя би трябвало да шупне. В случая обаче консистенцията си оставала същата, мирисът също не се бил променил.

Според експертите причината за това е, че в млякото не са използвани естествени бактерии, а консерванти, подобрители и други сухи вещества, които имат за цел да го запазят за по-дълго.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest