Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Да си направим домашен бекон

Да си направим домашен бекон

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Да си направим домашен бекон

Често купуването на бекон излиза за солената сметка на потребителите. Въпреки множеството изисквания надали някой може да е сигурен в съдържащите се в него количества месо и вода, подобрители и консерванти, прибавяна при производството. Пълна гаранция за качеството на колбаса можем да получим само ако си го приготвим бекон сами.

Беконът е сред най-трайните месни продукти, които се приготвят от свинско месо. За да го приготвите, то се сдобийте, на първо място, с един или два килограма свежо свинско месо. Най-добре е то да е от корема или - за шарен бекон - от долните свински ребра.

Едно от най-важните качества на месото за бекон са дебелината и твърдостта на сланината. Тя трябва да е твърда, бяла на цвят, със зърнеста структура. Мускулатурата на животното трябва да е равномерно прошарена.

Бутовете, които избираме за производството на бекон, се изрязват от животното на около 4 см пред бедрото. Парчетата трябва да се режат с едно теглене на ножа. Полученото трябва да е гладко. Осолява се със суха сол, като за 50 кг месо е нужна около 1.1 кг сол.

Джоланите се нареждат в предварително подготвено каче. Отгоре се притискат с дървена решетка и се заливат със саламура с концентрация 25% сол, колкото да ги покрие. Имайте предвид, че на 10 кг месо е нужна 6 л саламура.

Осоляването на месото става в хладно помещение при температура 3-4 градуса. Така беконът се оставя от 6 до 8 денонощия, след което се вади от саламурата и се оставя за отцеждане. Когато са напълно отцедени от саламурата, кожата се остъргва и се прави окачалка с канап за окачване.

Свинско месо за бекон

Нареждат се в сушилня. Пушенето на месото трае 8 денонощия при температура в помещението 25-30 градуса. Средно от 50 кг осолено свинско се получава 45-46 кг пушен бекон. Той се съхранява затворен плътно в торбички от платно и окачен на проветриво място.

Друг вариант за приготвянето на домашен бекон е следният: месото, ако се налага, се обезкостява.

Приготвя се смес за мариноване от 30 г сол, 10-30 г захар и около 10 г други подправки, както и 0.25 г до 1 г калиев нитрат (KN03), за 1 кг месо. С калиевия нитрат не трябва да се прекалява, тъй като в големи количества е отровен. Той убива бактериите в месото и запазва цвета му дълго време.

Подправките се смесват и втриват в месото. То се поставя в затворен съд или в пластмасов плик и се оставя на най-долния рафт на хладилника за около седмица. След това се измива добре в студена вода и се оставя да изсъхне на хладно до две седмици.

Редовно се преглежда. Ако на повърхността му се появи бяла прахообразна плесен, тя се отстранява с кърпа, напоена с оцет.

Бекон

Полученият домашен бекон може и да се опуши, но в това състояние също е вкусен.

А ако вече сте приготвили своя домашен бекон, навярно хич няма да ви е излишна някоя вкусна рецепта с него:

- Запеканки с бекон;

- Яйца с бекон.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest