Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Българският боб стана по-скъп от месото

Българският боб стана по-скъп от месото

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1232
Българският боб стана по-скъп от месото

Коледните пости и традиционната трапеза за Бъдни вечер тази година ще излязат доста солено на българите, тъй като цената на българския боб надмина тази на пилешкото месо.

Смилянският фасул и беленият боб стигнаха цени от между 10 и 12 лева за килограм на дребно, с което надминаха цената на пилешкото месо и се изравниха с по-качественото телешко и свинско месо.

Производители от родопското село Смилян казват, че няма да отстъпят от високата цена, а на коментарите, че бобът стана по-скъп от месото, те отговарят, че заради условията в нашата страна е по-лесно да се отглежда прасе, отколкото боб.

Българският боб стана по-скъп от месото

По-евтин е вносният боб от Китай и Индия, който на едро се предлага за 5 лева на килограм. Експерти обаче предупреждават, че вносният боб трябва да се вари по-дълго, от което може да набъбне сметката ви за ток. Домакини масово се оплакват, че са необходими часове, за да се свари напълно вносният боб.

Потребители дори се шегуват, че заради по-високите цени на български боб тази година във фасулените ястия за Коледа и Бъдни вечер ще наблегнат на зеленчуците и лука. А вместо пълнени чушки с боб, някои казват, че ще приготвят пълнени чушки с ориз.

Цените на боба отдавна надминаха тези на надениците, кренвиршите и повечето салами, а тази година нашенският фасул вече се сравнява с качественото свинско и телешко месо.

Българският боб стана по-скъп от месото

Специалисти в растениевъдството казват, че родният боб почти изчезва от пазарите у нас, а причина за това е 7 пъти по-малкото посеви през последното десетилетие.

През 2001 година посевите с фасул в страната са били 107 604 декара, а през 2013-та те са паднали до 15 414 декара.

Големи бобени масиви в България почти не са останали, а това, което се предлага в магазините и пазарите, е предимно вносно. Спасението според земеделските производители е в изравняването на субсидиите на земеделците с тези на колегите им от другите страни в Европейския съюз.

Засега се говори, че от следващата година производителите на зърнени култури у нас ще получат с 2% по-големи субсидии от тези, които са получавали до сега.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
54
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Емилия
Емилия
23.12.2014 04:32
И не само в България. И по-на запад , където бобът е с много стара традиция е същото. Боб в пакети - внос от тук и там няма да покълне колкото и да го чакате. Казват, че е облъчван за да не се сее който иска. Това е мъртва храна. Който може да си сее боб в двора, че да яде жива храна.
1
0