Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Саламите на пазарите ни също са с ГМО

Саламите на пазарите ни също са с ГМО

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1232
Салами

ГМО съдържание има не само в плодовете и зеленчуците, а в голяма част от предлаганите салами на нашите пазари, съобщава Любина Донкова от Българската агенция по безопасност на храните пред Телеграф.

Експертката допълва и че през изминалата година е открито ГМО и в царевични и соеви суровини. Не малка част от колбасите, които ни продават, са произведени от соеви продукти. На всичкото отгоре в състава на повечето подобни колбаси може да се открие и овкусителят мононатриев глутамт.

През 2014 година проверени са били 79 основни продукта на пазара при планирани 80. Стоките са били избрани произволно от търговската мрежа, като пробите от тях доказали, че съдържат мутирали вещества.

Нарушение обаче не е констатирано, тъй като съдържанието е било в рамките на нормите от 0.9%, което е допустимият праг за ГМО съставките.

Подобни стойности дори не задължават производителите да отбелязват върху етикета, че са използвали генномодифицирани организми.

Салам

Едва при съдържание над 0.9% върху етикета трябва да се съобщава за ГМО. Според закона за храните надписът трябва да заема 25% от опаковката, като трябва да е на видно място, с главни букви и контрастен цвят.

Това изискване е в сила от 2010 година, а преди това производителите масово избягваха да уведомяват потребителите, че купуват храна с високо съдържание на ГМО.

Така без да подозираме, ежегодно сме изяждали тонове мутирани организми, а най-модифицираната храна е била царевицата, соята, рапицата и оризът.

Законите в страната позволяват да се консумира ГМО в малки количества, но за сметка на това редовно. Производителите също внимават с допустимото съдържание в продуктите, понеже етикет за генномодифицирани организми ще направи стоката им непродаваема.

Любина Донкова уточнява, че проверките на БАБХ за наличие на ГМО в храните се правят всяка година, а броят им зависи от регистрираните нарушения през предходната година.

Тъй като Агенцията по храните не разполага с лаборатория за проверка, пробите се изпращат към частни институции, одобрени след обществена поръчка.

Българи в социалните мрежи веднага поискаха имената на проверените фирми, но засега от БАБХ отказват тази информация.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest