Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Емблематичните Бански мезета

Емблематичните Бански мезета

Бански Мезета
Снимка: Потребител#163600

Банско е едно от многото уникални места в България. Планинското градче, превърнало се в любим курорт както на нашенци, така и на чужденци, впечатлява със своята природа, традиции, култура, хора.

В Банско съществува различно и неподражаемо кулинарно вълшебство, което е част от една цялостна философия за живота. Всъщност, предавани от поколение на поколение, старите готварски рецепти не са никак лесни за изпълнение. Продуктите за тях често са подготвяни в рамките на цяла една календарна година и са съхранявани дълг в прохладните изби на каменните къщи.

Огромното разнообразие от домашно приготвени ястия с причудливи имена може да очарова всекиго. Колкото екзотична е за гражданите и туристите, толкова и доставяща истинско кулинарно удоволствие е тази автентична банска кухня.

Банска кухня

Най-характерни са банската капама;

- чомлекът;

- катиното мезе;

- банският суджук;

- кървавица;

- бански старец.

Тези бански мезета се сервират във всички битови механи и ресторанти на Банско и Добринище.

Днес ще ви запознаем по-подробно с тези уникални по своя род бански мезарлъци, с които всички си облизваме пръстите.

Катино мезе

Първото от тях, което с годините си е заслужило славата, е катиното мезе. То представлява съвкупност от телешко и свинско филе, нарязани на дребни парчета, които се запържват в мазнина. Към тях се добавят нарязан кромид лук, праз лук и чушки, отново се запържва и се задушава с бяло вино, гъби, сол и малко вода. Поръсва се обилно с магданоз и се поднася в гювече.

Банската капама

Банска капама

Този специалитет от Пирина е не по-малко интересна за приготвяне. Предварително се запържва смес от ориз, на дребно нарязано кисело зеле и чекане на кръгчета /вид местно цвекло/, подправена с черен пипер, дафинов лист и сол.

След това се нарязват на големи парчета телешко, свинско, пилешко месо, дивеч /сърнешко и заешко/ и кървавица. В голям глинен съд се редят последователно цели зелеви листа на дъното, парчета месо, плънка, зелеви листа, месо, плънка и т.н.; прибавя се бяло вино и се долива с вода. Захлупва се с глинен капак и се запечатва с тесто. След като заври, се оставя около 5 часа на умерен огън да се задуши /или около 10 часа на тих огън/.

Чомлек

Бански чомлек

Ако сте решили да се сдобиете с чомлек в домашни условия, ще ви трябва голям глинен съд, в който да поставите телешки джолан, малки обелени картофчета, нарязан на едро кромид лук, скилидки чесън. Подправя се с черен пипер, дафинов лист, сол; добавя се мазнина, червено вино, доматено пюре или апетитка, малко оцет и се долива вода. Технологията на приготвяне е същата като при банската капама.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest