Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Как да си приготвим телешки бульон

Как да си приготвим телешки бульон

готов телешки бульон

Бульоните са предпочитано ястие от българите и намират широко приложение в диетичното хранене. Могат да бъдат постни или месни, като вторите съдържат повече въздуждащи вещества от първите, които способстват секрецията на червата и стомаха.

Причината се крие във факта, че по време на варене на месото във водата преминават много ценни хранителни вещества, оказващи огромно влияние върху човешкия организъм.

При приготвянето на месни бульони се набляга най-вече на телешките бульони, тъй като те често се препоръчват за консумация в диетичното хранене на хора, страдащи от различни болести. В зависимост от здравословното състояние на хората, телешките бульони могат да бъдат леки или тежки.

Пърите се препоръчват за ежедневна консумация, а вторите имат подчертано подсилващ организма ефект и са по-концентрирани. Ето как можете да си приготвите обикновен или укрепващ концентриран телешки бульон:

Слаб телешки бульон

Необходими продукти: 500 г телешки ребра, 1 морков, 1 кромид лук, 1 парче корен от целина, 1 връзка магданоз, сол, черен пипер и лимонов сок на вкус.

Начин на приготвяне: Костите се измиват, поставят се в дълбок съд и се заливат с вряла вода. Оставят се на слаб огън за около 3 ч и към тях се прибавят зеленчуците и подправките. Всичко се оставя така за още 30- 40 мин до пълна готовност, след което бульонът се прецежда, ако е необходимо се слагат още подправки и лимонов сок и се поднася в чаши.

телешки бульон

Силен телешки бульон

Необходими продукти: 200 г телешки кости, 300 г телешко месо, 1 парче целина 1 морков, 1 кромид лук, 1 червена чушка, 1 дафинов лист, сол и черен пипер на вкус.

Начин на приготвяне: Костите и месото се измиват и се нарязват. Слагат се в подходящ съд, добавя се дафиновият лист и се заливат със студена вода. След като кипнат котлонът се намалява и се оставят така около 3 ч., като не се забравя да се премахне пяната, която се образува по повърхността на тенджерата.

После към тях се прибавят измитите зеленчуци и останалите подправките и всичко се вари до пълната готовност на продуктите. Бульонът се прецежда и е готов за консумация.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest