Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Най-добрите родопски специалитети

Най-добрите родопски специалитети

Най-добрите родопски специалитети
Снимка: Ирина Андреева Jolie

Родопският край е известен със своите съхранени традиции и неподправен планински дух. Той е от малкото кътчета в България, в които можете наистина да се върнете назад във времето и да пробвате неустоимите ястия, приготвяни от нашите баби и прабаби по запазени старинни рецепти. Ето някои от най-популярните родопски специалитети, които можете сами да приготвите:

Смилянски боб

Необходими продукти: 1/2 кг смилянски боб, 1 глава кромид лук, 1 морков, 3 нарязани на кубчета домати, 3 с. л. брашно, 1 суха червена чушка, 2 с. л. червен пипер, 3 с. л. масло, сол на вкус, няколко стръка пресен магданоз и пресен джоджен.

Начин на приготвяне: Накиснатият предварително боб се измива и се слага на котлона да ври. След като изхвърлите първите две води го изчаквате да поомекне и добавяте към него нарязаните на ситно лук, морков и чушка. Направете запръжка от маслото, брашното и червения пипер и след като всички продукти са готови я изсипете в боба и добавете доматите и всички останали подправки. Изчакайте още 5-10 минути и бобът е готов за сервиране.

Най-добрите родопски специалитети

Качамак

Необходими продукти: 250 г царевично брашно, 1 ч. л. сол, 150 г масло, 250 г сирене.

Начин на приготвяне: В 3/4 л вода се слага солта и се изчаква водата да заври. Наведнъж се изсипва в нея брашното и с помощта на дървена пръчка или точилка се прави дупка в средата на получилата се купчинка.

След около 7 минути започнете да бъркате брашното с пръчката на една страна до получаването на тесто. Към него се добавя затопленото предварително масло и натрошеното сирене. Отново се разбърква и така полученият качамак е готов за сервиране.

Най-добрите родопски специалитети

Овнешка супа-пача

Необходими продукти: 500 г овнешко месо от ребрата, 1 глава чесън, 3 с. л. оцет, 1 стрита суха чушка, 3 яйца, сол и черен пипер на вкус.

Начин на приготвяне: Овнешкото месо се слага да ври и след като омекне се изважда от водата, нарязва се и се връща отново в бульона, като към него се прибавя и сухата чушка. През това време чесънът се счуква и след като продуктите на супата са готови се прибавя към нея заедно с оцета и солта. Накрая от яйцата се прави застройка, подправя се с черния пипер и се изсипва в супата-пача.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.8
53
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (2)

Изпрати
Didi Miteva
Didi Miteva
13.10.2016 00:08
Смилянският боб е невероятен. Жалко, че в с. Смилян няма достатъчно боб, а в цялата страна, където има по- едър боб пишат, че е от Смилян.
1
0
Арка
Арка
22.09.2016 22:07
В това число бих сложила и пататника.
4
0