Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Правило: Магданозът не обича сол!

Правило: Магданозът не обича сол!

Магданоз

Лесен за отглеждане и достъпен, магданозът е една от най-популярните и често използвани подправки. Употребяван е още в Древна Гърция и като подправка, и като лек.

Наред с всички свои полезни свойства магданозът има и някои противопоказания – не се препоръчва да се консумира в големи количества от бременни жени, хипертоници. Не е подходящ и при хора, страдащи от нефрит и цистит.

Особено важно е, че магданозът не трябва да се соли – пресоляването на растението ще доведе до образуване на нитрозамини, които могат да причинят рак на стомаха.

Какво съдържа магданозът и за какво е полезен?

Подправката е изключително богата на аскорбинова киселина, белтък, етерични масла, флавоноиди, минерални соли, фолиева киселина и т.н. Витамините, които има в магданоза, го нареждат на челните места сред градинските култури – в около 30 г свежи листа има необходимата за деня доза от витамин С.

Магданозените листа са богати още на витамини от група В, витамин РР и К. В зелената подправка се съдържат каротин, калий и калций, магнезий, фосфор и др.

Корените на зеленото растение съдържат жълтък и захари, а семената на магданоза са богати на масла с диуретично действие. Семената помагат при стомашни неразположения – засилват секрецията на соковете в стомаха и съдействат за усвояването на храната.

Във фармацията семената на магданоза се използват при нарушена бъбречна функция, проблеми с пикочния мехур. Често се използват и като газогонно средство, помагат при метеоризъм.

Магданозът също е полезен при занижени сили на организма – подобрява обменните процеси, активира функциите на щитовидната жлеза и пр. Нередовната менструация също може да бъде регулирана с подправката.

Списъкът с полезните свойства на магданоза е действително безкраен – той помага още и при треска и малария. Сокът на растението отстранява тъмните петна по кожата, облекчава кожните възпаления. Често се използва и при ухапване от насекоми.

Салата с магданоз

Предлагаме ви няколко рецепти от народната медицина с магданоз, които ще облекчат състоянието ви:

- Ако имате оток, трябва да залеете 2 с.л. стрити на прах семена с 1 ч.ч. топла вода. Сместа ври четвърт час и след това се охлажда. Пийте по 1 с.л. до 6 пъти на ден;

- Ако страдате от метеоризъм, залейте с чаша вода 2 с.л. семена от растението и варете на водна баня половин час. После охладете и прецедете – изпийте на пет приема. Всеки път приемайте по 1 с.л.

- Нарушенията при менструалния цикъл можете да регулирате, като накиснете в чаша вода 1 ч.л. семена от магданоз. Оставяте сместа осем часа и после изпивате водата за един ден – разделете я на четири равни части;

- Наднорменото тегло може да се регулира с няколко билки – смесете по 1 с.л. корени от глухарче, глава резене, семена от магданоз, 3 с.л. кора от елшовиден зърнастец, шепа ментови листа. Всичко това се залива с 500 мл вода и се вари половин час. Прецедете и изпивайте малко количество от сместа всяка сутрин, преди да сте закусили;

- При ревматизъм смесете по 1 с.л. върбова кора, копривени листа, цвят от черен бъз, семена от магданоз. Кипнете билките в 500 мл вода и след като изстине, пийте от сместа три пъти дневно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest