Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Билките, които допринасят за оросяване на мозъка

Билките, които допринасят за оросяване на мозъка

Билки

Непълноценното или слабо оросяване на мозъка може да бъде причинено от склеротични промени в съдовата система на този орган, както и в спазми на кръвоносните съдове по различни причини.

Признаците за това, че мозъкът не се оросява пълноценно, могат да са световъртеж, често главоболие, залитане и нестабилна походка, пристъпи на апатия, депресивни състояния, влошена памет и концентрация.

Ако мозъкът не се храни пълноценно с кръв, започват негативни промени в мозъчната тъкан, които могат да се развиват бавно, но може да са изразени чрез остри събития от рода на инсулт.

Затова е добре да се вземат навременни мерки. Още в тефтерите на нашите баби са се съхранявали рецепти, които успешно подобряват паметта и кръвооросяването.

Класика в оросяването на мозъка са продуктите с гинко билоба. Екстрактът от този древен дървесен вид поддържа добра циркулация на кръвта в мозъчните съдове, което подобрява паметта и концентрацията и предотвратява събития от рода на инсулти. Благодарение на действието си билковият екстракт забавя прогресията при болестта на Алцхаймер.

Билката жълт кантарион действа успокояващо върху нервната система. Често билкари и народни лечители препоръчват употребата на това растение при депресивни състояния. Чаят от жълт кантарион (Hypericum perforatum) улеснява оросяването на мозъка и тонизира цялото тяло.

Гинко Билоба

Друга също много полезна билка при подобни смущения e зелениката. От нея се извлича вещество, повишаващо оросяването на мозъка. Освен това, съдържа така важните витамини А и В, които стимулират белтъчната активност и синтез на мозъчните клетки.

Жен шен има мощно успокоително действие върху централния мозък. Билката стимулира правилната обмяна на веществата и тонизира мозъчната и сърдечно-съдовата система. Чаят от жен шен се препоръчва при безсъние, невъзможност за концентрация, физическа и психическа умора.

Розмаринът е полезна билка, която има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Това растение успешно предпазва мозъка от вредата на свободните радикали.

Всеизвестен факт е, че розмаринът предпазва от болести като Алцхаймер, мозъчен инсулт и други заболявания на нервната система.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest