Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да приготвим домашна вегета и с какво да я заместим

Как да приготвим домашна вегета и с какво да я заместим

Домашна вегета

Някога чудили ли сте се от какво точно се прави вегетата? Универсалната подправка присъства в последно време в почти всяко домакинство, ресторант и дори училищен стол. Вярно е, че с нея готвенето е по-лесно - всичките подправки за овкусяване са на едно място, а и това, че ви е спестено купуването на естествени подправки пести пари. Все пак, ако подробно се запознаете със съдържанието ѝ, може и да не ви се иска повече да я ползвате.

Основната съставка на вегетата е сол. Тя е средно около 53 процента от съдържанието. Наред със съмнително изсушените зеленчуци, които са около 15 процента, има и подобрители и стабилизатори. Те са по-известни като Е-та. В едно пакетче вегета има около 15 процента мононатриев глутамат, 5 процента динатриев инозинат, рибофлавин (витамин В2) за оцветяване и дори захар.

Конкретно динатриевият инозинат е изключително опасен за хора с астма. Той може да причини и стомашно-чревни разстройства.

Мононатриевият глутамат, от своя страна, причинява алергии и още куп страшни състояния, за които много сме говорили. За вредите от прекалената употреба на сол вече отдавна е ясно. Затова направо ще ви кажем как се прави домашна вегета, ако сме успели да ви откажем от купешката.

Необходими са ви 230 г моркови, 3 с.л. куркума, 2 с.л. чесън на прах и 5 с.л. сол, като е препоръчително да е морска.

Нарежете морковите на ситно. Смесете продуктите и разбъркайте добре. Можете да ползвате и помощта на кухненски робот. По желание можете да добавите и сушен копър, магданоз или друга суха подправка. С тези продукти ще успете да приготвите около 280 грама домашна вегета. Съхранявайте я в съд с плътно затваряне.

Подправки

Друг добър заместител на купешката вегета може да е кала намак - черната индийска сол. Това е специална минерална сол от Индия с отличителен вкус. Всъщност тя е условно наречена черна, цветът ѝ е по-скоро тъмно червен със сивкави оттенъци. Този цвят се дължи на съдържащите се в нея минерали и желязо.

Вкусът ѝ имитира яйца. Използва се най-вече за овкусяването на безмесни ястия и екзотични такива. Широко разпространена е в азиатската кухня. Обикновено се прави микс от стрита на прах кала намак, като към нея се прибавя изсушено и стрито манго, кимион, кориандър, сух джинджифил, черен пипер, асафетида и чили на прах.

Черна сол

Миксът се сервира върху малка плоска чинийка или бананов лист. Вкусът на подправката е сладко-кисел. Става за овкусяването и на ястия, и на напитки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest