Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Кълновете са суперхрана от хилядолетия

Кълновете са суперхрана от хилядолетия

Кълнове

Това, което природата ни дава, е истинско здраве. В последно време диетолозите обръщат голямо внимание на кълновете. Защо? Ами защото те са необичайно богати на витамини, минерали, ензими, ферменти, фибри. Не е чудно, те казват: Рам, където току-що започва нов живот, силата на природата се е съсредоточила, за да може от това дребно ситно зародишче да израсте голямо растение.

Очевидно е, че кълновете са източник на невероятна сила за растението, а това означава и за човека.

За стойността на кълновете се е знаело отдавна. Древните египтяни са били първите, които са се научили как да получат пшеничните зародиши, а след това и да ги използват в своята диета.

Китайците са усвоили земеделските техники за отглеждане на ориз още в третото хилядолетие пр.н.е., но също така са започнали да използват и кълнове от ориз като храна.

Покълването на различни семена /зърнени, бобови, ядки/ като храна са познати не само в Китай, но и в Индия, Тибет, и Египет, и то от хиляди години назад. Кълновете представлявали основен източник на витамини не само през зимата, но и по време на дълги пътувания.

Кълнове

Гръцкият лекар Хипократ препоръчвал пшеничните зародиши в диетата на своите пациенти. За тях са знаели нашите предци, славяните, но и други народи. Нов порив на интерес за кълновете започва в средата на 20-ти век, след като през 1949 г. Махатма Ганди, привърженик на естествено хранене, издал книгата Диета и реформи на диетата. Той описал, че кълновете, включени в храненето, подобряват умствената и физическата сила на човека.

Възниква въпросът: от които семена може да израстат зародиши, които след това да се използват в храненето?

Отговорът е прост. Почти от всяко семе, при условие че това семе не е с изтекъл срок на годност.

Особено популярни за покълване са пшеницата, елда, семената от тиква, слънчоглед, соя, сусам, репичките, кафяви ориз, ръж, просото, царевицата, грах, ечемик, бадемите, лешниците, леща, люцерна, рукола, горчица, ленено семе.

Описано е, че може да се използват семена за кълнове от кимион, мак, целина и много други. Полезни са както кълновете, така и младите стебла.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest