Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Южноафриканската кухня и нейните традиционни ястия

Южноафриканската кухня и нейните традиционни ястия

Пиле Пири-Пири

Преди време, когато в Южноафриканската република все още се живеело по системата на апартейд, главно местните жители били тези, които приготвяли вкусна храна, а белите само се възползвали от кулинарните им умения. Ето защо вероятно на никой член на бялата средна класа тогава не му е хрумвало, че гастрономията всъщност е изкуство.

Вятърът на промяната

В днешно време интересът към готварството като кариера е изключително голям и южноафриканците с право се гордеят със своята кухня. Една от най-интересните школи е кейптаунската. Тя води произхода си от готварските навици на холандските фермери, първите бели заселници в тези територии, които се появяват там през XVII век. Впоследствие кейптаунската кухня започва да усеща деликатното влияние на хранителните привички и на френските хугеноти, емигрантите от Германия и британските заселници, които навлизат в ЮАР след 1820 година.

Простота и приспособимост

Най-интересният принос в този на малайските роби, които пристигат в края на XVII век. Те донасят екзотичните си подправки и преклонението си пред храната.

Местни продукти

Днешната южноафриканска кухня е богата на идеи, а продуктите до един са местни – независимо дали става дума за традиционни рецепти или заимствани от другаде.

Ликьори и сосове

Адвокаат е ликьор с яйца и ароматизатори от рода на ром и лимонов сок. Този холандски яйчен коняк, използван често за медицински цели, се намира в добрите супермаркети и винарски магазини. Пири-пири е лют сос, донесен в Южна Африка от португалците. Поднася се като сос за топене или за поливане на риба и месо преди изпичането им на грил.

Яйчен ликьор

Месо и риба

Билтонг е сушено на слънце крехко месо, нарязано на ивици, което се поднася за закуска. Преди се е сушало еленско месо, но напоследък за тази рецепта се взема телешко. Еленското днес не се търси много, хората предпочитат телешкото, защото е по-крехко. Маринованата риба, опържена и после накисната в оцет със сос къри, е популярно ястие, внесено от малайската кухня. От китайските ресторанти може да се купи консервиран перлемуун, както се нарича в Южна Африка океанската мида абалоне.

Плодове и зеленчуци

В Южна Африка има много плодове и зеленчуци. Бломмекес, с които се ароматизират задушени ястия, представляват цветните пъпки на едно растение, което се среща в блатистите местности на Кейптаунската провинция.

Смокините, кейптаунското грозде (физалис) и прасковите се предлагат пресни и консервирани в сироп. Пасифлората, наричана тук гранадиля, се купува прясна или консервирана.

Специалитети и съвети

Антикварните магазини в Кейптаун предлагат много и най-различни старинни кухненски съдове -трикраки котлета за окачване на огъня, железни форми за гофрети и прекрасни медни съдове за съхраняване на храни.

Как се правят буревурс

Наденички

За да направите тази традиционна южноафриканска наденичка, вземете телешка и свинска кайма, подправете с индийско орехче, настъргана портокалова кора, кориандър, майоран, сол и черен пипер. Напълнете надениците с помощта на машинка (в миналото червата са се пълнели през говежди рогове, а месото се е избутвало с пръчка от местно дърво).

Мосболекес

Пригответе сладко тесто за хляб и го сложете във форма за кейк. Направете прорези в тестото до дъното на формата първо надлъжно, а после напречно, на дебели резени. Когато изпечете хляба, го разчупете по разрезите и го сушете много бавно на фурна, загрята на 150 градуса.

Буревурс

Направете тесто от 2 яйца, 450 г кафява захар, 2 ч.л канела, 2 ч.л настъргана кора от мандарина, 125 мл червено вино, 250 г разтопено краве масло и 450 г брашно. Накъсайте тестото на топчици с големина на орехи и ги сложете в загрята форма за гофрети. Затворете я и печете по 30 секунди от всяка страна на умерен огън, за да получат тънки и леки гофрети. Трябва да станат кафяви и хрупкави. Навийте ги като палачинки, докато са още горещи.

Тарнелеке

Загрейте леко захар, докато стане прозрачна и се втечни. Прибавете малко домпите (семена от шишарки на местен вид бор. Могат да се заменят с бадеми) и варете до кафяво. Изсипете сместа върху намазнена повърхност, охладете и нарежете.

Мебос

Направете пюре от пресни кайсии. Разбъркайте го със същото количество захар и варете полека в голяма тенджера с дебело дъно, докато захарта се разтвори. Продължете да варите, като бъркате, за да се изпари водата. Когато пастата стане достатъчно гъста, за да запазва формата си, я разстелете в тавичка и оставете да изсъхне на горещо и проветриво място. След три дни я нарежете на квадрати и ги оваляйте в пудра захар.

Домашен ликьор Ван дер Хум

Този ликьор може да се намери само в Южна Африка. Затова следвайте рецептата, за да се направите собствен. Вземете чиста, стерилизирана бутилка и разбъркайте 5 карамфилчета, 2 парчета сушена мандарина без семки или кора от мандарина, 1 малка канелена пръчица и ½ л. прясна настъргана индийско орехче заедно с 1 л. качествено бренди. Затворете добре бутилката и запечатайте с восък. Оставете ликьора 1 месец на студено, после го прецедете внимателно през марля в друга чиста и стерилизирана бутилка. Добавете 600 мл захарен сироп и 225 мл джин. Оставете ликьора да престои още 24 ч., преди да го поднесете. Семейството и приятелите ви със сигурност много ще го харесат.

Консервирана диня

Нарежете динята на резени. Обелете тънко зеленото на кората, но оставете бялата ѝ част. Махнете средата със семената (можете да ги използвате за плодова салата). Нарежете на парчета. Претеглете и накиснете в подсолена вода за една нощ. Изплакнете и сварете в чиста вода, докато динята омекне. Сварете в сироп (450 г захар на всеки 450 г плод, разтворена в 900 мл вода), докато плодът стане прозрачен, а сиропът се сгъсти. Приберете в стерилизирани буркани и запечатайте.

Куксистерс

Куксистерс

Пресейте 250 г брашно с 4 с.л. бакпулвер и ½ ч.л. сол и прибавете 2 с.л. краве масло. Добавете 125 мл кисело мляко, суроватка или вода с лимонов сок и забъркайте меко тесто, което да се меси лесно. Омесете добре. Оставете да втаса 15 мин. Разточете на пласт, дебел 6 мм, и нарежете на ивици 0.6х7 см. Съберете краищата на 3 ивици и ги сплетете. Притиснете здраво двата края на плитките. Изпържете в голямо количество горещо олио до златистокафяво. Отцедете, охладете леко и потопете в леденостуден сироп. Извадете внимателно, оставете целия излишен сироп да се оттече и подсушете върху решетка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest