Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Каква вкусотия да опитате във всяко едно кътче на Австрия?

Каква вкусотия да опитате във всяко едно кътче на Австрия?

Торта Сахер

Съвременната австрийска кухня е съвкупност от традициите на различни народи, населявали териториите, влизащи във владенията на империята на Хабсбургите. В началото Първата световна война тя обхващала земите на днешна Германия, Франция, Швейцария, Полша, бившите Чехословакия и Югославия, областите Бохемия и Моравия.

Австрия е страна с многолико етническо население, говорещо основно немски език. Тя се раздела на девет провинции, където трапезата се определя от географските особености и местните традиции.

Гъска

В Бургенландия кухнята е повлияна от близостта ѝ до Унгария. На почит са пресните плодове и зеленчуци, пилета и гъски, отглеждани на свобода. Често приготвено ястие е вареният гъши дроб с лук.

В Югоизточните Каринтия и Стирия кухнята е повлияна от кухните на Унгария, Италия и бившата Югославия. Тук на трапезата присъстват ястия от средиземноморската кухня - пушена шунка, ароматни билки и разнообразие от зеленчуци.

Щрудел

В Долна Австрия все още се усеща влиянието на Близкия изток и по тази причина често се приготвят ориенталски блюда като печен хляб с шафранов сос и щрудел, напомнящ баклава.

salzburg-nockerln

Граничещата с Германия и Чехия Горна Австрия е известна с тортата Линцер и специалитета Залцбургер Нокерлн - въздушно суфле с поръска от пудра захар.

Тиролската кухня въпреки бедните планински почви е провокирана от активния стокообмен между Италия и Швейцария. Характерни ястия са черен дроб с полента, пържени лучени и картофени кръгчета, пелмени със спанак, поръсени с пармезан и полети с разтопено масло.

Поради огромното влияние на Виена в културен и исторически план в цяла Европа кухнята на Австрия придобива интернационален отенък. Търговските връзки на столицата с почти всички европейски държави са причина за появата и съчетанието на много вносни ястия.

Виенски шницел
Снимка: marcheva14

Виенският шницел се базира на подобно италианско ястие, наречено котлет а ла миланезе, а виенският гулаш се различава от унгарския само по това, че се приготвя със сладък, а не с лют пипер.

Виена е кралица и на сладкишите, като короната заслужено се полага на всеизвестната торта Сахер. Градът е известен и с многобройните си кафетерии.

Гулаш

Особено тържествено в Австрия се посрещат коледните празници. Улиците са пищно украсени и от магазинчетата се носи аромат на канела, мед, печени кестени и гряно вино с плодове и ароматни билки. На посетителите освен тях се предлагат и ръчно приготвени сувенири и картички.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest