Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Чесънът - подправка и лек с невероятни качества

Чесънът - подправка и лек с невероятни качества

чесън

Чесънът е познат на хората още отпреди 6000 години. Още тогава той е е имал широко приложение - като подправка, храна, лекарство. Неговият специфичен вкус и аромат го нареждат сред царете на подправките. За негова родина се смятат Средна и Югозападна Азия. По-късно той се разпространява в цял свят. Богатият му химичен състав го прави едно от най-полезните и използвани растения.

Чесънът е богат на витамини (С, А, В1, В2, В3, В6, В9, РР, Е И ДР), соли на натрия, калия, калция, фосфора, желязото, сярата и магнезия и на редица други микроелементи. Чесънът съдържа фитонциди, които представляват мощен естествен антибиотик, унищожаващ болестотворните бактерии.

Съдържа още фитохормони, белтъчини, азотни вещества, въглехидрати, целулоза, скорбяла, дъбилни вещества и киселини. Редовната му консумация предпазва организма от редица заболявания. Той е изключително полезен, понижава нивата на холестерола, кръвната захар и кръвното налягане.

Редовното му приемане предпазва от инсулт, инфаркт и образуването на тромби. Успешно се бори с бактериални и гъбични инфекции. Препоръчва се при загуба на апетит и подобряване на храносмилането.

Чесънът влияе добре на обмяната на веществата, като регулира обмяната на йода и мазнините. Той притежава и детоксична функция, облекчава дишането при астматици. С повишено внимание обаче трябва да се приема от страдащи от чернодробни и бъбречни заболявания.

ядене на чесън

Тази универсална подправка успешно се прилага и в домашната козметика. Втрит в корените на косата, той стимулира нейният растеж. При косопад се препоръчва смес от пет скилидки чесън (счукани), една супена лъжица мас и 120 мл затоплено вино. Сместа се втрива в измитата коса, след което главата се обвива в найлон и кърпа. Престоява така около час и се измива с мек сапун.

Ето и няколко полезни съвета:

Можем да премахнем силната миризма на чесън от устата, като се сдъвче стрък пресен магданоз, няколко зърна кафе или се изпие чаша прясно мляко.

Лютивият вкус на стария чесън ще премахнем, като отстраним зеления кълн по средата.

Обелените скилидки чесън можем да съхраним за по-дълго, ако се поставят в бурканче и се залеят с олио.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest