Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ето защо пиянският глад ви кара да преяждате

Ето защо пиянският глад ви кара да преяждате

Пиянски глад

Ако не можете да приключите нощта, в която сте си позволили да разпуснете с големи количества алкохол, без да нападнете хладилника в търсене на някакви тестени изделия или визита до близкия нон стоп за някакви хрупкави нездравословни храни, можете да намерите утеха във факта, че има научно обяснение за поведението ви.

В свое ново проучване експертите от Института Франсис Крик са намерили ясна връзка между алкохола и преяждането. Резултатите са изненадващи, тъй като етанолът е субстанция, пълна с хранителни калории, които потискат мозъчния апетит.

За да докажат твърдението си, учените провели лабораторни опити с мишки. В продължение на три дни те им давали етанол. След това за същия период от време гризачите приемали физиологичен разтвор. И в двата периода експертите следели и отчитали приема на храни на опитните обекти. Те установили, че приемът на храна е значително повишен в дните, когато мишките приемали етанол.

Данните показват, че употребата на алкохол предизвиква преяждане. Това е добре запазен биологичен феномен, характерен за бозайниците, независимо от естетическите им убеждения и социалната обусловеност, сочат констатациите на изследването.

Експертите се опитали да научат дали етанолът модулира сигнали за глад в мозъка. Те открили, че големи концентрации на етанол предизвикват клетъчна активация, подобна на дълго гладуване или хормонален физиологичен глад.

Точно и с това си свойство етанолът задейства сигнали в мозъка и поддържа постоянни фалшиви аларми за глад, карайки го да мисли, че трябва да накара тялото ни да приема допълнително храна.

Среднощно похапване

Като цяло тези данни показват, че етанолът предизвиква функционално ремоделиране в биофизичните генератори на глада, задвижващи мозъка, като по този начин поддържа фалшив глад въпреки извънклетъчна хранителна достатъчност, казва водещият на изследването професор Джордж Хамстрийм.

Учените се надяват, че с тяхното изследване ще могат да осигурят допълнителна яснота на патологичното поведение като преяждане и свързаните с него болестни разстройства.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest