Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Наистина ли куркумата е чак толкова полезна?

Наистина ли куркумата е чак толкова полезна?

Наистина ли куркумата е чак толкова полезна?

Както повечето от нас знаят, куркумата е подправка с наситен жълт цвят. Тя е сериозно използвана в индийската и югоизточната азиатска кухня. Приготвя се от корена на растението Curcuma longa и се използва също така като естествен пигмент в хранителната промишленост.

Смята се, че куркуминът, който се съдържа в подправката, е антиоксидант, който предпазва тялото от увреждане на реактивните молекули. Те се генерират в организма в резултат на метаболизма и причиняват увреждане на клетките. Известни са и като свободни радикали.

Също така е разпространено мнението, че подправката има противовъзпалителни, антибактериални и противоракови свойства, както и че насърчава смъртта на клетки, които са опасни за организма или вече не са необходими на тялото. Точно заради тези почти чудотворни свойства куркуминът е бил обект на множество изследвания.

Хроничното възпаление е свързано с развитието на множество заболявания като затлъстяване, диабет, сърдечни заболявания и рак. Съществуват известни доказателства, че куркуминът намалява нивата на определени вещества (цитокини), които предизвикват възпаление.

Систематичните прегледи и метаанализи, които съчетават данни от няколко рандомизирани контролирани проучвания, подкрепят тази констатация до известна степен. Учените са доказали, че куркуминът намалява болките в тялото подобно на ибупрофен.

Наистина ли куркумата е чак толкова полезна?

Но специалистите също така вярват, че има голяма вероятност положителната промяна да се дължи на плацебо ефект, породен от положителния образ на подправката.

За куркумина освен това се смята, че е от полза за предотвратяване на инсулиновата резистентност. В клинични изследвания учени са успели да докажат, че веществото намалява нивото на кръвната захар, но с много малки стойности. Все още науката не може да каже дали подправката подобрява здравето на сърцето.

Куркуминът също е широко проучен във връзка с неговите противоракови свойства. Лабораторните изследвания и проучванията върху животни подкрепят това твърдение, но липсват доказателства за профилактика на раковите заболявания при проучвания при хора.

Съществуват известни доказателства, че куркуминът намалява тежестта на страничните ефекти от лъчевата терапия, като радиационно индуциран дерматит и пневмонит (възпаление на белите дробове), но не и на самия рак.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest