Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Вредните навици, които не са толкова вредни

Вредните навици, които не са толкова вредни

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
4 от 4 Снимки

4. Консумацията на кафе всяка сутрин е вредна


Тотална заблуда и пълна лъжа. Няма нищо лошо в това да започвате деня си с чаша кафе. Дори напротив. Ако пиете често кафе, то вие сте предпазени от диабет тип 2 и Паркинсонова болест. Освен това любителите на ароматната напитка имат по-малък шанс да получат инсулт и да имат проблеми със сърдечния ритъм. Доказано, е че сутрешното кафе е полезно и за кожата. Кофеинът предпазва от някои видове рак на кожата. Така че не се притеснявайте и пийте ободрителната напитка с удоволствие.

Всички сме чували упреци за вредните си навици. Не яж шоколад преди вечеря, не си лягай толкова късно, винаги закусвай, за да си здрав – звучи познато, нали?

Оказва се обаче, че повечето от нещата, които са залегнали в рутината ни, са повече от погрешни. Такъв намипример е съветът да не спите до късно. Никой не може да ни убеди, че ранното ставане е нещо хубаво. За щастие, вече е доказано, че не е и полезно. Когато спите повече и ставате по-късно – засилвате паметта си – учените са го доказали.

Концентрацията се повишава, а организационните умения се подобряват. Причината за това е, че сънят е на цикли. На всеки 90 до 120 минути е цикълът на така наречения REM сън. Във втората половина на времето за сън той нараства. Нарича се още парадоксален сън, тъй като мозъкът консумира повече кислород, т.е. енергия по време на този цикъл.

Именно в този период се сънуваме най-ярките си сънища, а когнитивните способности се подобряват. Ранното ставане прекъсва този така сладък момент, което определено не е най-доброто, което можете да направите. Въпреки че не е полезно и да се излежавате по цял ден, то поне спете толкова, колкото ви се иска.

Ето кои са вредните навици /виж галерията/, които изобщо не са вредни и ще направят живота ви поне малко по-приятен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати